Manželia Náglovci boli jednou z troch slovenských rodín, u ktorých sme sa boli pozrieť, aby sme sa opýtali, ako sa im v pasívnom dome býva a prečo sa rozhodli práve pre tento typ stavby.
Najskôr začali uvažovať o drevodome, a to najmä preto, že Hedviga pochádzala z Kysúc a mala rada drevenice.
Na pasívny dom ich presvedčila návšteva v ateliéri Createrra v Hrubom Šúre, ktorý sa špecializuje na výstavbu energeticky úsporných domov. „Najviac sa mi páčila vôňa hliny a dreva v tom priestore, a to som chcel aj vo svojom dome,“ spomína si na ten deň programátor Martin Nágl.

Chceli, neušetrili
Čistý vzduch chceli mať aj doma, a preto sa rozhodli pre systém riadeného vetrania so spätným získavaním tepla (rekuperáciou), ktorý dovnútra privádza čerstvý vzduch a vydýchaný odsáva. Investovali aj do hlinenej omietky, ktorá absorbuje prebytočnú vlhkosť a, naopak, keď je vzduch suchší, vlhko uvoľní.
Dom si napokon postavili v rakúskom Kittsee, neďaleko slovenských hraníc v bývalej záhrade s marhuľami. Pozemky tu boli lacnejšie než v Bratislave. Zato očakávaný rozpočet na dom sa im predražil o viac ako tretinu.
„Bolo to jednak drahšími materiálmi, ale aj problémami s rozvodmi elektriny a ďalšími detailmi v dome, ktoré sme riešili popri výstavbe,“ vysvetľuje Hedviga, povolaním lekárka. Ani výstavba domu napokon nebola taká rýchla, ako dúfali.
Začali v máji 2013, keď sa položila základová doska na izoláciu z penového skla. Hrubú stavbu dokončili v septembri, ale dolaďovacie úpravy trvali ešte ďalší rok.

„Mali sme tu rôzne partie remeselníkov, ktoré sa nevedeli vždy časovo zladiť a niekedy nedokázali realizovať veci, ktoré boli v projekte. Chceli sme na majstroch ušetriť a napokon to bolo aj na škodu,“ opisuje skúsenosti Martin.

Skúsenosti po 24 mesiacoch
Dnes býva mladá rodina už vyše dva roky v zaujímavom drevodome so sedlovou strechou. „Chceli sme poschodový dom, lebo nám bolo ľúto zastavať náš pekný, ale malý pozemok,“ vysvetľuje praktický prístup majiteľ.