Manželia Volekovci chceli mať dom zladený s prostredím. Hlavne, aby sa im príjemne žilo a aby mali s bývaním v budúcnosti čo najmenej starostí.
„Chceli sme, aby naše obydlie rešpektovalo potreby a zvyklosti každého z nás. Kritériá boli: kvalitná vnútorná klíma, zdravé prostredie, svetlé útulné izby a otvorená denná dispozícia obývačky-kuchyne-jedálne, keďže vo voľnom čase trávime veľa chvíľ pri rôznych spoločných činnostiach,“ vysvetľuje architektka Katarína Husárová-Voleková, ktorá s manželom práve dokončuje stavbu pasívneho domu na bratislavskej Kolibe.

Keďže boli tiež limitovaní menším pozemkom, nakoniec nešli do drevodomu, ktorý potrebuje hrubšie steny, ale zvolili vápenno-pieskové tehly. Tie vytvoria štíhle nosné steny, a pritom majú vynikajúcu schopnosť akumulovať teplo i vlhkosť.
„Zvažovali sme aj drevodom, najmä pre rýchlosť výstavby, ale vyššia cena nás napokon odradila,“ tvrdí Katarína. Volekovci chceli mať v dome aj príjemnú vnútornú klímu, preto zvolili sadrové omietky a rekuperačný vetrací systém.
Veľké úspory
Pri pasívnych domoch sa úspornosť dosahuje nielen hrúbkou zateplenia fasády či strechy, ale aj otvorenosťou slnečným lúčom z južnej strany.