Na hlavnom námestí každého juhoamerického mesta stoja kostol a radnica ako pamiatky na španielsku nadvládu. Ak je to mesto hlavné, sú to katedrála a prezidentský palác. Ale tiež socha človeka, ktorý ho spod nadvlády Španielov oslobodil. Pred katedrálou v Quite, hlavnom meste Ekvádoru, stojí skupina náboženských fanatikov. Kazatelia sa jeden po druhom striedajú. Nový rečník spustí guľometnú paľbu slov a vykrikuje až do úplného vysilenia.
Quito leží vysoko, až 2 900 metrov nad morom. Po bolívijskom La Paze je to druhé najvyššie položené hlavné mesto na svete. Redší vzduch pocítite hneď po vystúpení z lietadla.
Zalapáte po dychu, a nie je to len z prekvapenia nad reklamným megapútačom, ktorý hlása, že jediné‚ čo v živote potrebujete‚ je Ekvádor. Mesto roztiahnuté v úzkej doline ako slíž je široké štyri a dlhé štyridsať kilometrov.
Búrlivé okolie
Bezprostredne nad obytnými štvrťami sa týčia končiare niekoľkých sopiek až k piatim tisícom metrov. Iba najvyššia Chimborazo (6 268 metrov) je o trochu ďalej. Takmer celé Andy, tiahnuce sa ako chrbtica pozdĺž pobrežia juhoamerického subkontinentu, sú seizmicky a vulkanicky aktívne.
Ešte aj ostrovy Galapágy, patriace Ekvádoru, tisíc kilometrov na západ od pevniny, sú posiate činnými sopkami. „Posledná erupcia blízkeho vulkánu tu bola v roku 1999 a pokryla celé Quito sopečným prachom,“ hovorí znalec tunajších pomerov Filip.

„V súčasnosti sú signály, že by mohol nasledovať ďalší výbuch, a tak krátery sledujú vedci, aby bolo možné včas evakuovať mesto. Žijú tu dva milióny ľudí.“ To by bol pekný masaker, hovorí si v duchu návštevník a pokukuje, či sa z niektorého okolitého kužeľa podozrivo nedymí.