Ako sa na začiatku nového roka postaviť k peniazom? Analyzovať, snívať, plánovať?
"Každý človek by mal mať všeobecný prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Väčšina z nás na to nepotrebuje puntičkársky vypracované excelové tabuľky.
Otázka financií je dlhodobá vec. Nestačí sa pozerať len rok dozadu a dopredu. To, ako na tom s peniazmi momentálne sme, nie je výsledok posledného roka, ale nášho celoživotného snaženia.
Aktuálny finančný status odráža naše vlastnosti, schopnosti, zdravie, vzdelanie, životný štýl. Nemusíme vypisovať do tabuliek, koľko sme dnes zaplatili za rožky.
Najdôležitejšie rozhodnutia sú dlhodobé položky týkajúce sa väčších investícií alebo úverov. Napríklad to, či si zoberieme hypotéku na dvojizbový alebo štvorizbový byt a zadlžíme sa primerane, alebo či nám hrozí, že budeme živoriť."

Niekto dokáže bez mihnutia oka minúť tisíce, iný aj z minimálnej mzdy čo-to ušetrí. Prečo sa niekomu peniaze rozkotúľajú skôr, ako si z nich stihne odložiť?
"Dcéra Milana Lasicu v jednom rozhovore spomenula, že u nich doma sa radujú, keď sa im podarí niekde ušetriť. Ak má človek radosť z toho, že nakúpil múdro a lacnejšie, je to výhra pre celú rodinu.
Pri dvoch produktoch s rozdielnou hodnotou sa vieme oveľa ľahšie rozhodnúť. Ak máme v ruke dve odlišné jablká s rozdielnymi cenami, ľahko si vyberieme rozvážne.
Problém s nepremysleným míňaním nastáva pri službách a produktoch, ktoré si nemôžeme ohmatať. Napríklad pri výbere poistenia auta, nehnuteľnosti, banky.
Rozhodovaním pre banku či finančný produkt trávia ľudia vo všeobecnosti veľmi krátky čas. Prikrátky na to, aké dlhodobo dôležité rozhodnutie pred nimi stojí."
Finanční poradcovia sa zhodujú, že z každého platu sa dá desať percent ušetriť. Súhlasíte?
"Tomáš Baťa tvrdil, že najdôležitejšie je vedieť, ako zarobiť peniaze. Na druhom mieste stojí, ako ich investovať, a až na treťom, ako peniaze ušetriť.
Ľudia sa často sťažujú, že pre nedostatočne vysoký príjem si nedokážu nič odložiť. Je to skreslený uhol pohľadu. Aj človek, ktorému situácia nedovoľuje, aby investoval do nehnuteľností, umenia či cenných papierov, môže predsa takmer bez nákladov investovať do seba.
Napríklad sa začne učiť angličtinu alebo nemčinu. Nemusí ísť pritom o drahé hodiny s renomovaným lektorom. Najdrahšie možnosti nie sú vždy tie najlepšie.
Internet ponúka množstvo bezplatných kurzov a mestské knižnice dostatok dobrých kníh. Vedomostná investícia do seba môže viesť k tomu, že o dva roky získate oveľa lepšiu prácu a zarobíte viac."
Ako sú na tom Česi a Slováci?