WASHINGTON, BRATISLAVA. V nedeľu sa proti alternatívnej taxislužbe spoločnosti Uber postavili stovky jej amerických klientov, začali mazať svoje klientské účty.
Dôvodom podľa českého webu e15.cz bol protest taxikárov Uberu, ktorí v New Yorku odmietali brať zákazníkov na tamojšie letisko Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Protest mal vyjadriť solidaritu s tými, ktorí protestovali proti zákazu prijímania utečencov. K protestu tiež pozvali vodičov služby Uber či Lyft, pričom množstvo z nich svoju účasť aj prisľúbilo.

Šéf Uberu radí Trumpovi
Krátko na to, ako protest začal, Uber na svojom účte na Twitteri oznámil, že rast cien za prepravu sa zastavil. Ten je závislý od záujmu zákazníkov ako aj dostupnom počte áut.
“Spoločnosť takú politiku nepodporuje.
„
Vodiči, ktorí si správu prečítali, tento krok následne pochopili tak, že protest skončil. Týmto krokom podľa kritikov spoločnosť prekazila protest.
Svojich zákazníkov chcel upozorniť na to, že sa cena za prepravu vracia k svojmu normálu, bránil sa Uber svojmu kroku. Kritici však upozorňujú na to, že šéf Uberu Travis Kalanic je členom širšej skupiny poradcov prezidenta Donalda Trumpa.
Protesty v amerických mestách začali preto, že Trump urobil z približne 130 miliónov občanov siedmich prevažne moslimských krajín nežiaduce osoby.
Prezident totiž na tri mesiace zastavil udeľovanie víz občanom Iránu, Iraku, Jemenu, Líbye, Sýrie, Somálska a Sudánu. Krok zdôvodnil bojom proti terorizmu, no jeho nariadenie sa týka aj ľudí, ktorí Amerike pomáhali.
Sťažnosti aj od šéfa Apple
Nové imigračné nariadenie, ktoré sa Trump vydal, sa nepáči ani významným šéfom amerických firiem. Nový šéf Bieleho domu pritom svoju kampaň postavil na podpore miestnych spoločnosti.
„Spoločnosť takú politiku nepodporuje“, napísal šéf spoločnosti Apple Tim Cook v liste svojim zamestnancom. Apple je podľa neho otvorený pre všetkých bez ohľadu na to, odkiaľ ľudia pochádzajú a akým jazykom hovoria.
„Som znepokojený dopadom tohto nariadenia a reštrikciám, ktoré prinesie zamestnancom Google a ich rodinám. Opatrenie tiež môže vytvárať bariéry k tomu, že USA prídu o skvelé talenty,“ napísal šéf spoločnosti Sundar Pichai.
Proti nariadeniu sa postavil aj šéf Facebooku Mark Zuckerberg či šéf alternatívnej automobilky Tesla Elon Musk.