Vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku a ešte kým dozneli dojmy z oslavy maturity, zamestnal sa ako elektrikár. Takýto scenár je dnes skôr výnimka ako pravidlo.
Šťastie zamestnať sa v odbore, v ktorom uplatnia vedomosti získané počas štúdia, má približne každý desiaty absolvent strednej odbornej školy.
Najhľadanejšie pozície
TOP 10 najinzerovanejších pracovných pozícií na portáli Profesia.sk pre absolventov SŠ
- administratívny pracovník, referent
- montážnik/montér
- obchodný zástupca
- odborný predajca
- operátor strojov a zariadení
- pokladník
- pomocný pracovník
- predavač
- pomocný pracovník
- predavač
- robotník
- skladník
(Zdroj: Profesia.sk)
Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) eviduje, že až 75 percent žiakov odborných škôl sa v posledných rokoch nezamestná vo svojej profesii.
„Ročne zo škôl odchádza iba 4000 absolventov, ktorí sa uplatnia v tom, čomu sa venovali počas štúdia,“ uvádza správa ŠIOV. Stredné odborné školy končí ročne okolo 35-tisíc študentov.
V čom je problém, nie je tajomstvo. Mladí ľudia nemajú záujem o štúdium technických smerov, ktoré sú náročnejšie, hoci na trhu práce je po nich veľký dopyt. Systém školstva ich v tom podporuje – ponúka desiatky odborov, s ktorými nemajú u zamestnávateľov šancu uspieť.
Problém však nie je len v nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. „Ale hlavne v kvalite absolventov a v ich záujme pracovať v odbore, ktorý vyštudovali,“ upozornil Roman Conorto z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.