PITTSBURGH, BRATISLAVA. United States Steel Corporation stále mlčí, či predá svoju oceliareň v Košiciach s 10-tisíc zamestnancami.
Informáciu nepotvrdil ani akcionárom a veriteľom pri zverejnení hospodárskych výsledkov za vlaňajší posledný štvrťrok. „Nebudeme komentovať fámy a špekulácie,“ píše sa v dokumente, ktorý zaevidovala americká Komisia pre cenné papiere v utorok večer (po 22. hodine stredoeurópskeho času).

Informácie o predaji však výslovne nepoprela. „Potenciálne strategické a organizačné možnosti, ktoré môžu zahŕňať získavanie, prevod alebo iné strategické kroky v súvislosti s niektorými aktívami, sa priebežne revidujú. Žiadne rozhodnutie však v tomto okamihu nebolo urobené,“ píše spoločnosť v dokumente.
V stredu popoludní stredoeurópskeho času U. S. Steel Corp. ešte telefonoval s burzovými analytikmi. Hovor bol verejný, no vedenie podniku o predaji košického závodu nepovedalo viac, než korporácia uviedla pre Komisiu pre cenné papiere.
„Dohady nebudeme komentovať,“ zopakoval burzovým analytikom prezident korporácie Mario Longhi.
“Žiadne rozhodnutie v tomto okamihu nebolo urobené.
„
Kúpia to Číňania?
Manažment americkej korporácie podľa analytika spoločnosti Finlord Borisa Tomčiaka určite ešte vyhodnocuje možnosti výroby ocele v USA a jej finančnú náročnosť.
Vzhľadom k svetovým cenám ocele má korporácia čas poriadne sa pripraviť na prípadný odpredaj fabriky. „Na druhej strane manažment ani nevydal kategorické odmietnutia predaja, čo je signál, že rokovania aktívne prebiehajú. Myslíme si, že do konca marca bude rozhodnutie uverejnené,“ dodáva Tomčiak.
U. S. Steel Košice zamestnáva viac ako 10-tisíc ľudí, patrí medzi najväčších zamestnávateľov v krajine. Za rok 2015 vykázal zisk 43 miliónov pri tržbách 2,1 miliardy eur.
O predaji fabriky sa začalo špekulovať vlani, keď U. S. Steel Corporation poveril investičnú banku, aby mu pomohla s predajom.
Objavili sa dvaja záujemcovia, česko-slovenská skupina Moravia Steel, ktorá vlastní Třinecké železárny a druhá najväčšia železiarenská skupina na svete – čínska Hesteel Group.
Obaja záujemcovia podpísali dohodu o mlčanlivosti, U. S. Steel im poskytol niektoré citlivé údaje o fabrike a dovolil im spraviť predbežný audit podniku.
Nakoniec podľa Hospodárskych novín U. S. Steel podpísal memorandum o exkluzívnych rokovaniach s čínskym Hesteelom, ktorý vraj za košický závod ponúka 1,4 miliardy eur.

Veľký investičný dlh
U. S. Steel Košice pritom ťaží investičný dlh. Za posledných deväť rokov podľa interných správ podniku preinvestovali Američania v Košiciach 820 miliónov dolárov (760 miliónov eur), ďalšiu asi jednu miliardu dolárov bude podnik potrebovať, aby dokázal konkurovať iným modernejším európskym hutám.
Väčšinu peňazí bude musieť smerovať do životného prostredia – zariadení, ktoré menej znečisťujú prostredie, modernejšieho filtrovania splodín či rekultivácie skládok.
Vláda ešte v roku 2013 podpísala s U. S. Steelom memorandum, v ktorom sa Američania zaviazali, že fabriku budú v Košiciach prevádzkovať do roku 2018.
Záväznosť dohody však už bola spochybnená postupom U. S. Steelu – v dokumente sa zaviazal, že do konca tohto roka nebude prepúšťať. Túto podmienku už firma porušila, keď začiatkom minulého roka prepustila niekoľko stoviek zamestnancov.
