BRATISLAVA. Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík po škandále s obrovským nárastom cien energií skončil vo svojej funkcii.
Oznámil to štvrtok predpoludním premiérovi Robertovi Ficovi (Smer). V nasledujúcich dňoch sa o svojom odchode chystá informovať prezidenta Andreja Kisku.
O odchode Jozefa Holjenčíka z funkcie šéfa formálne nezávislého regulačného úradu sa špekulovalo už niekoľko dní. Pôvodne o tom v stredu informoval Nový Čas.

Dôvody nie sú známe
Denník sa odvolával na svoje zdroje z vládnej koalície. Holjenčík mal podľa novín skončiť po stredajšom rokovaní vlády. Dôvodom na jeho odchod sú predražené platby za elektrinu a plyn na začiatku roka.
Holjenčík sa pred novinármi vo štvrtok neukázal.
„Pán Holjenčík sa rozhodol a ja som jeho rozhodnutie zobral na vedomie,“ skonštatoval premiér. Vládna trojkoalícia teraz bude hľadať Holjenčíkovho nástupcu. Jeho meno Fico nespresnil, chce o ňom diskutovať aj s Kiskom.

Prvé mená
V zákulisí sa však už začínajú spomínať prvé mená Holjenčíkovho nástupcu. Jedným z kandidátov podľa informácií SME má byť bývalý dvojnásobný minister - hospodárstva z prvej vlády Roberta Fica či pôdohospodárstva za Ficovej druhej vlády - Ľubomír Jahnátek (Smer).
„Ja takouto informáciou nedisponujem. Nikto mi takúto ponuku nedal a ja sa k tomu nechcem vyjadrovať,“ reagoval pre SME Jahnátek.
Ešte pred pár dňami Fico svojho nominanta obhajoval. V nedeľu (29.1.) v relácii TA3 hovoril, že odchod predsedu regulačného úradu nie je na programe dňa.
Rovnako svoju rezignáciu dementoval aj sám Holjenčík. „Nie je to pravda,“ povedal pre Rádiožurnál RTVS Holjenčík ešte vo štvrtok ráno.

Formálna nedôvera
Holjenčíka kritizovali politici po tom, ako domácnosti, ale aj firmy a samosprávy dostali neúmerne vysoké zálohové platby za energie. Najväčší tlak na odstúpenie šéfa regulačného úradu vyvíjal šéf koaličnej SNS a predseda parlamentu Andrej Danko.
Začiatkom týždňa si Holjenčíka Danko zavolal do parlamentu, aby vysvetlil poslancom vysoké ceny za fixné poplatky za dodávku elektriny či plynu, ktoré má regulátor strážiť. Holjenčík odmietol poslancom svoje kroky vysvetliť.
"Dnes sa na rokovaní parlamentu nezúčastním, pretože predsedu nominuje vláda,“ odkázal poslancom Holjenčík s tým, že následne sa má stretnúť s premiérom.
„Cynizmus, bezcharakternosť, neviem, ako to nazvať,“ reagoval na Holjenčíkov krok Danko. Sľúbil tiež, že poslanci mu vyslovia nedôveru napriek tomu, že Danko formálne nemá na funkciu nijaký dosah. Šéf SNS tiež pripustil, že koalícia má kvôli Holjenčíkovi problém.
Na Holjenčíkov odstup následne vyzval aj šéf ďalšej koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár. Napokon poslanci po Ficovom oznámení už o Holjenčíkovi nehlasovali.
Holjenčíka kritizovali aj členovia Smeru. Podpredseda Smeru Peter Pellegrini podľa denníka Nový Čas hovoril o Holjenčíkovom podľahnutí lobistickým skupinám. Najviac Holjenčíka kritizovali opozičné strany SaS a Obyčajní ľudia.

Vysoké platby
K obrovskému nárastu cien elektriny prišlo na začiatku tohto roka. Stalo sa to po tom, čo Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zmenil distribučné poplatky.
V polovici januára proti tomu zasiahol Fico. Nepáčili sa mu ceny za distribúciu elektriny a plynu. Regulačnému úradu vtedy nariadil zrušiť rozhodnutie na rok 2017.
Išlo však iba o odberateľov elektriny, ktorí sú napojení na Stredoslovenskú energetiku - Distribúcia, pri plyne sa rozhodnutie týka všetkých domácností.
Hoci Fico riešil iba ceny na strednom Slovensku, cena elektriny stúpla aj na západe či východe. Východoslovenská energetika priznala, že elektrina môže vzrásť práve domácnostiam, ktoré majú trojfázové ističe. Cena mohla stúpnuť aj tým, ktorí majú veľmi nízku spotrebu.