BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sľúbil ľuďom, že za elektrinu budú platiť rovnako ako v roku 2016. Nemusí to však byť pravda.
Regulačný úrad totiž v týchto dňoch rozhoduje o takzvanej tarife za prevádzkovanie systému. Túto tarifu platí každá domácnosť.
Podporuje sa ňou napríklad výroba hnedého uhlia v bani v Novákoch, ktorú výrazne podporuje aj premiér Fico.

Tvorí pätinu z ceny
Na konečnej cene sa tarifa podieľa približne pätinou. Ak teda domácnosť platí mesačne 20 eur za elektrinu, viac ako štyrmi eurami podporí produkciu uhlia, ale aj elektriny zo slnečnej energie či iné obnoviteľné zdroje.
Zatiaľ nie je jasné, o koľko by mohla táto tarifa stúpnuť, regulačný úrad má o cene rozhodnúť v najbližších týždňoch.
„S vysokou pravdepodobnosťou by tarifa za prevádzku systému mala ísť hore," vraví Peter Marčan, analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.
26,90
eur za megawatthodinu je cena takzvanej tarify za prevádzkovanie systému, v ktorej sa podporuje zelená energia či ťažba hnedého uhlia.
Dokazuje to aj vývoj ceny za minulé roky. Tarifa za prevádzkovanie systému bola vlani na úrovni 21,90 eura za megawatthodinu. V januári 2017 sa vyšplhala až na 26,2 eura za megawatthodinu. V roku 2009 stála len tri eurá.
Možný cenový nárast podporuje aj staršie vyjadrenie bývalého šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka. „Čím je nižšia cena elektriny na trhu, tým vyšší je doplatok pre výrobcov z obnoviteľných zdrojov energie, a teda tým vyššia musí byť aj tarifa za prevádzkovanie systému.“
Pre výrobcov elektriny zo zelenej energie je výhodné vyrábať a predávať elektrinu za dotované ceny, ktoré sú vyššie ako trhové.