Vládna trojkoalícia začala hľadať nového šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Kuloárne sa spomína meno bývalého ministra hospodárstva z čias prvej vlády Roberta Fica Ľubomíra Jahnátka (obaja Smer).
Kto však reálne môže byť novým regulátorom a čo bude musieť urobiť? „Ktokoľvek nový príde na miesto šéfa úradu, bude musieť urobiť nepopulárne opatrenia,“ hovorí analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť PETER MARČAN.
Začiatkom roka prepukla kauza vysokých cien za energie. Vláda nariadila Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, aby ceny vrátil do roku 2016. Bol prudký cenový nárast - najmä na strednom Slovensku - v poriadku?
Kto je Peter Marčan
Je analytikom Inštitútu pre energetickú bezpečnosť. Energetike sa venuje už jedenásť rokov, prvý kontakt s týmto sektorom získal počas práce v Slovenskej informačnej a tlačovej agentúre. Od roku 2004 sa venoval energetickému sektoru už ako reportér ekonomického týždenníka Trend, kde sa okrem prípravy analytických článkov z tejto oblasti spolupodieľal aj na príprave komplexných analýz energetického sektora.
„Neviem to povedať, pretože som nevidel ekonomicky oprávnené náklady distribučiek. Náklady distribučných spoločností by okrem distribučných spoločností a regulačného úradu nemal nikto vidieť. Prekvapilo ma preto, ako ľahko urobili politici závery o neprimeranom náraste.“
Dnes už bývalý šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík v spravodajskej televízii TA3 povedal, že zdvihnutie cien bolo korektné. Dokonca povedal, že distribučným spoločnostiam mali povolené výnosy klesnúť a nie, ako tvrdí premiér Robert Fico, že mali na ľuďoch zarobiť. O čo teda mohlo vlastne v kauze ísť?
„Jozefa Holjenčíka dobehli dlhy z minulosti. Mohlo ísť o kompenzáciu dlhov z obnoviteľných zdrojov energií. Už roky sa v energetike o nich hovorí, ale až teraz napríklad Stredoslovenská energetika - distribúcia oficiálne povedala, že je to 230 miliónov eur. Tento dlh je výsledkom politických rozhodnutí. Chápem, že distribučky chcú svoje peniaze naspäť.
Môžete ľuďom, energetickým laikom, vysvetliť, o akých dlhoch hovoríme a prečo za to môžu politici?
„Štát zákonom prikázal distribučným spoločnostiam, aby vykupovali elektrinu z obnoviteľných zdrojov za ceny, ktoré sa tu dodnes - oprávnene - kritizujú. Malo ísť o politiku podpory ekologickej energie, ako aj plnenie záväzkov voči Európskej únii, ale u nás sa to zvrtlo skôr na biznis pre vyvolených. Vzápätí štát distribučkám sľúbil, že si to môžu kompenzovať cez cenu elektriny pre spotrebiteľov - domácnosti. To sa však, zdá sa, aj na základe politických rozhodnutí nedialo. Inak by Stredoslovenská energetika - distribúcia nehovorila o pohľadávke vo výške 230 miliónov eur, ostatné distribučné spoločnosti majú podľa nepotvrdených informácií tiež pohľadávky za viac ako 100 miliónov eur.“

Čiže na začiatku roka sa stalo to, že Jozef Holjenčík začal kompenzovať straty distribučných spoločností a nešlo o kšeft medzi štátom a distribučkami?