BRATISLAVA. Každý dlžník, ktorý využije osobný bankrot, si bude mať právo ponechať sumu 10-tisíc eur. Tá bude predstavovať takzvanú nepostihnuteľnú hodnotu obydlia. Jej výšku v stredu schválila vláda, ktorá odobrila návrh vládneho nariadenia, pripraveného ministerstvom spravodlivosti.
Nariadenie dopĺňa vlani prijatú novelu konkurzného zákona, ktorej cieľom je dostupnejší osobný bankrot. Zavedenie nepostihnuteľnej hodnoty obydlia má zvýšiť ochranu dlžníkov pred úplnou stratou bývania. Pri stanovaní jej výšky rezort vychádzal z toho, že má byť určená pevnou sumou, ktorá je ľahko zapamätateľná.
"Určenie výšky sumy by malo zodpovedať minimálnej kúpnej cene, za ktorú si fyzická osoba vie zabezpečiť bývanie v jednoizbovom byte resp. obdobnej nehnuteľnosti v Slovenskej republike," odôvodnil rezort. Suma zodpovedajúca nepostihnuteľnej hodnote obydlia sa má ukladať na osobitný bankový účet pod exekučnou ochranou. Z neho bude mať dlžník možnosť čerpať peňažné prostriedky.
Dôstojné podmienky
Určená suma by mala dlžníkovi postačovať na naplnenie potreby bývania. Ľudsky dôstojné podmienky na bývanie sú predpokladom toho, aby nestratil integráciu v spoločnosti a mohol si udržať zamestnanie alebo iný zdroj príjmu. Jednotnú sumu pre celé Slovensko ministerstvo navrhlo aj napriek tomu, že si uvedomuje, že náklady na bývanie sa v jednotlivých regiónoch rôznia.
Nedostatok je podľa neho dostatočne kompenzovaný zvýšeným počtom príležitostí zamestnať sa či zabezpečiť si iný dodatočný zdroj príjmu v regiónoch, ktoré sú z pohľadu kúpnej sily "silnejšie". Výhodou je, naopak, zamedzenie prípadným špekuláciám dlžníkov s hraničným ukazovateľom pre región pred konkurzom.
Minimálna cena nájmu
Nariadenie určuje aj sumu, ktorá má byť dlžníkovi k dispozícii mesačne z nepostihnuteľnej hodnoty obydlia. Dlžník tak má byť oprávnený požiadať banku o vykonanie platieb mesačne najviac do sumy vo výške 250 eur.
"Určenie výšky sumy by sa malo približovať minimálnej cene nájmu, za ktorú si fyzická osoba vie zabezpečiť bývanie v jednoizbovom byte resp. obdobnej nehnuteľnosti v SR, a to počas približne 40 mesiacov po tom, čo o bývanie prišla," zdôvodnil rezort.
„Prínosom by malo byť, že keď sa ľudia oddlžia formou osobného bankrotu, nezostanú na ulici,“ uviedla dnes po rokovaní kabinetu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). V exekúciách je v súčasnosti podľa jej slov asi 60-tisíc a približne 40-tisíc nezamestnaných. "Ideme trocha do neznáma, uvidíme v priebehu prvého roka, koľko ľudí do osobného bankrotu pôjde a ako ten počet bude priebežne narastať," dodala.
Vláda ďalej rokovala o:
- Novým splnomocnencom vlády SR v konaní pred Medzinárodným súdnym dvorom (MSD) vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros bude Metod Špaček. Na tomto poste nahradí doterajšieho splnomocnenca Drahoslava Štefánka, ktorý sa 16. januára 2017 ujal funkcie vedúceho Úradu Rady Európy v Bosne a Hercegovine so sídlom v Sarajeve.