Miestne penzióny, hotely a firmy ponúkajúce výbavu na svah či dobrodružné alternatívy pre nelyžiarov bežia na plné obrátky
Na turistov vždy pripravený
Johannes Janu, Hallstatt
Svoje rodisko si tak zamiloval, že odtiaľ nedokázal odísť. Ale aby mohol zostať, musel si nájsť spôsob, ako sa uživí. Počiatočné ťažkosti ho neodradili od budovania športového a remeselného portfólia.
A keď neskôr do regiónu Dachstein Salzkammergut zavítala vlna turistov, bol už na nich Johannes Janu pripravený.
Boj o klientov
Vyučený sústružník od detstva miloval prácu s drevom. Talent zdedil po otcovi sochárovi, no podmienky mu veľmi nepriali. Dnes síce remeslá hlásia návrat, ale začiatkom 70. rokov to v rakúskom Hallstatte vyzeralo inak.
„V tom čase si ľudia tieto výrobky veľmi necenili. S keramikou to bolo o niečo lepšie, ale ani tá nešla veľmi na odbyt,“ spomína J. Janu. „Moji bratia a sestra odišli do rušnejších miest – Viedne a Salzburgu, ale mne sa tu páčilo. Nedokážem žiť v meste. Potrebujem útulné hostince, priateľov, prírodu. Zostal som teda tu a neľutujem.“

Tvrdí, že o Hallstatt napriek jeho prírodnej kráse vtedy turisti nejavili veľký záujem. Keď už niekto zavítal do tejto oblasti, vybral si radšej Bad Ischl, preslávený vďaka cisárovnej Sissy a Františkovi Jozefovi I. Alebo rovno pokračoval do Tirolska či Salzburgu.