BRATISLAVA. Ten, kto na post šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví nastúpi po Jozefovi Holjenčíkovi, bude mať menej právomocí. Vláda oddelí post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a predsedu regulačnej rady.
V utorok popoludní sa na tom dohodla vládna trojkoalícia, ktorej súčasťou sú Smer, SNS a Most-Híd. K tejto dohode prišlo po tom, čo pred niekoľkými týždňami vypukla kauza energií, keď po rozhodnutiach regulačného úradu prišlo v niektorých prípadoch k neúmernému zvýšeniu cien elektriny.
Holjenčík preto odstúpil.
„Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví už nebude šéfom regulačnej rady,“ oznámil po rokovaní vládnej trojky premiér Robert Fico (Smer).

Meno zatiaľ taja
Návrh na odčlenenie týchto dvoch stoličiek má pripraviť minister hospodárstva Peter Žiga (Smer). Zmenu zákona má predložiť začiatkom marca, keď sa začne nová parlamentná schôdza.
Aj preto vláda zatiaľ o nástupcovi Jozefa Holjenčíka nehovorí. Chce mať najprv istotu, že k rozdeleniu týchto dvoch pozícií naozaj dôjde. Úradu zatiaľ šéfuje jeho podpredseda Miroslav Čelínský.
“Keďže sa vraciame k cenám z roku 2016, tieto ceny pre regulované subjekty sú všeobecne známe.
„
Práve on bude zodpovedný za nové cenové rozhodnutia, o ktorých úrad momentálne rozhoduje.
Distribučky majú ceny, ktoré má úrad vrátiť do minulého roka, uplatniť spätne od začiatku roka. „Všetky cenové rozhodnutia, ktoré úrad vydá, regulované subjekty uplatňujú od 1. januára 2017,“ napísal v utorok popoludní regulačný úrad, pričom pôvodne podľa úradu mali platiť od začiatku marca.

Energetický holding
Okrem oddelenia šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a regulačnej rady, potvrdila vládna trojka aj vznik energetického holdingu. Jeho úlohou bude spojenie všetkých štátnych podielov.
„Chceme napríklad lepšie využívať predkupné právo a využiť každú príležitosť, aby bol štát silnejší,“ hovorí Fico. Kým však investori nebudú chcieť predať svoje podiely, štát predkupné právo nevie využiť.
Štát má dnes väčšinový podiel, no bez manažérskej kontroly napríklad v spoločnosti Eustream či Stredoslovenskej, Západoslovenskej a Východoslovenskej energetike. Menšinový - tretinový - podiel má v Slovenských elektrárňach.
Menšinové podiely, no s manažérskou kontrolou, štát v jednotlivých energetických firmách predával ešte počas vlád Mikuláša Dzurindu. „Vznikne energetická atrapa, no reálne sa fungovanie slovenskej energetiky nezmení,“ povedal v minulosti energetický analytik Michal Šnobr, ktorý spolupracuje s J&T bankou.
