Homo selfius
Úsmev číslo sedem, mobil nasmerovať na seba a o výslednú fotografiu sa okamžite podeliť na Facebooku, Instagrame či Snapchate.
Fenomén takzvaných selfies sa nám dostal tak hlboko pod kožu, že si naň posvietili aj výskumníci z Univerzity Brighama Younga z Utahu v Spojených štátoch. Zistili, že nie všetkých milovníkov selfies vedú k internetovému zvečňovaniu samých seba rovnaké pohnútky. Podľa vedcov sa dajú rozdeliť do troch kategórií: komunikátori, sebapropagátori a životopisci.
Komunikátori zvečňujú svoju podobizeň, aby rozprúdili debatu a vtiahli do nej ostatných. Intenzívnejšie to „prežívajú“ sebapropagátori. Presne tí, čo si aj stokrát skontrolujú, ako sa tvária na zábere, než ho zverejnia na sociálnej sieti.
Nepotrebujú sa podeliť o momentky zo zaujímavých miest či aktivít. Prvoradý je dokonalý vzhľad. Životopisci nie sú zo seba až takí hotoví. Radšej zverejňujú fotografie zo zaujímavých miest či udalostí, ktoré práve prežili.
Selfies používajú skôr na dokumentovanie a rozprávanie príbehov. A ako to beriete vy?
Z práce do hrobu

Zotrvávate v jednom zamestnaní viac ako pätnásť rokov napriek tomu, že vás práca neteší?
Pokiaľ sa v práci viac než pätnásť rokov stresujete, koledujete si nielen o vysoký tlak, ale aj o zvýšené riziko rakoviny žalúdka a pľúc alebo non-Hodgkinovho lymfómu, upozorňujú vedci z univerzity v Quebecu.
Okrem stresu nepridá na zdraví ani finančná neistota, napätie medzi kolegami či neustále naťahovačky so zákazníkmi.
Ryby pre (ne)tehotné

Čakáte potomka alebo je v radostnom očakávaní niekto z vášho okolia?
Vyhnite sa servírovaniu jedál z rýb s vysokým rizikom obsahu ortuti. Podľa amerického Úradu pre potraviny a liečivá FDA by si tehotné a dojčiace ženy nemali na tanier nakladať najmä kráľovskú makrelu, marlína, žraloka, niektoré druhy tuniaka a mečiara.
V poriadku je morský vlk, krabie mäso, losos, krevety, tilapia či tuniakové konzervy.
Zdravé popíjanie

V Japonsku zakopnete o pitné automaty so zeleným čajom všade, kam sa pohnete. Podľa expertov na výživu je tento sviežo sfarbený mok doslova pokladom. Obsahuje silné antioxidanty polyfenoly, ktoré okrem iného urýchľujú metabolizmus, a tak nepriamo napomáhajú chudnutie.
Vedci sú presvedčení aj o ich účinku v prevencii rakoviny. L-theaníny zase dokážu v mozgu navodiť stav hlbokej relaxácie bez pocitu únavy. Popíjanie zeleného čaju počas dňa prispieva k lepšej kvalite spánku. Pravidelné popíjanie ocení aj vaša pleť.
Antioxidanty zároveň pomáhajú organizmu zbavovať sa toxínov, neutralizujú voľné radikály, ktoré tým menej poškodzujú kolagén. Možno aj preto majú Japonky takú sviežu pleť, pôsobia vitálnejšie a mladistvo do vysokého veku.