BRATISLAVA. Ľudí, ktorí požiadajú o hypotéku od začiatku marca, čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.
Banky zavádzajú sériu zmien, ktoré majú zaručiť, že si peniaze požičajú len tí, ktorí ich skutočne dokážu splácať.
Dostanú sa Slováci aj naďalej k takým vysokým hypotékam, aké chcú? Denník SME prináša prehľad najdôležitejších zmien.
1. Menej veľkých hypoték
Od marca banky obmedzia počet hypoték, ktoré pokrývajú viac ako 80-percent ceny nehnuteľnosti. Z desiatich hypoték bude môcť byť len päť 80- až 100-percentných (od júla 2017 len štyri), a zároveň len jedna 90 až 100-percentná.
Znamená to, že ak byt stojí 100-tisíc eur, len každý desiaty človek si naň bude môcť požičať viac ako 90-tisíc eur. Ostatným dá banka menej peňazí a ak nebudú mať vlastné úspory, zvyšok do ceny bytu budú musieť doplatiť zo stavebného sporenia alebo spotrebného úveru, ktorý je však drahší ako hypotéka a spláca sa najviac osem rokov.
Kamil Bučo z poradenskej firmy Kamapro si myslí, že to zasiahne najmä ľudí vo väčších mestách, kde sú byty drahšie. Ak by banka dala Bratislavčanovi na byt len 80 percent z jeho ceny a povedzme 20-tisíc eur bude musieť dať zo svojho, bude to pre neho veľký problém.
Naopak, v menších mestách, kde sú byty lacnejšie a ľudia sú zvyknutí si šetriť, si túto novinku ani nemusia všimnúť.

2. Povinná rezerva
Banka bude od ľudí požadovať, aby im po zaplatení splátky ostala presne stanovená rezerva. Doteraz to bola suma životného minima, čo je 198,09 eura na jedného človeka, od marca to má byť aj päť percent zo zvyšku výplaty.
Znamená to, že banka vezme čistý príjem človeka, odráta od neho životné minimum na všetkých členov domácnosti, potom vezme aj päť percent zo zvyšnej sumy a až ostatné peniaze sa budú môcť použiť na zaplatenie splátky.
Od júla sa povinná rezerva zdvihne na 10 percent, od januára 2018 na 15 percent a od júla 2018 na výsledných 20 percent.
Banky tvrdia, že práve táto zmena sa ľudí dotkne najviac. Ak nebudú mať dostatočnú rezervu, získajú nižšiu hypotéku ako v súčasnosti.