BRATISLAVA. Premiérovi Robertovi Ficovi sa nepáčia navrhované zmeny, ktoré by mali byť súčasťou ozdravného plánu pre zadlženú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Chystané kroky chce Fico zatrhnúť.
Zajacoviny nechceme
Navrhované zmeny Fico nazval "zajacovinami", podľa bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca.
"Bude proti nim veľmi tvrdo zakročené," povedal Fico v diskusnej relácii na RTVS Sobotné dialógy. Minister urobil podľa neho veľa dobrého, ale s týmto vláda nemôže súhlasiť.
S ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru) sa plánuje k tejto téme stretnúť na budúci týždeň.
Všeobecná zdravotná poisťovňa je podľa odhadov z konca minulého roka v strate 250 miliónov eur.

Reakcia ministerstva:
Minister Drucker nebude súhlasiť s takými úspornými opatreniami, ktoré by mali ísť na úkor pacienta. Drucker komunikuje s Ficom priebežne, poukazuje ministerstvo. Rezort potvrdil, že začiatkom budúceho týždňa majú naplánované ďalšie spoločné stretnutie. "Minister bude premiéra informovať o všetkých aktuálnych otázkach v rezorte zdravotníctva," povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Šetriť plánuje napríklad aj tak, že navrhuje, aby si ľudia, ktorí majú pírsing alebo tetovanie, hradili lieky na liečbu žltačky (hepatitída typu C) z vlastného vrecka. Okrem ľudí s pírsingom a tetovaním si lieky na hepatitídu C majú sami platiť aj alkoholici a narkomani.
Na Slovensku žilo v roku 2009 podľa odhadov Ligy proti rakovine 30 až 50-tisíc ľudí s hepatitídou C, čo je prakticky infekčný zápal pečene.
Poisťovňa chce ušetriť aj na liečbe ľudí, ktorí majú problém s očami, konkrétne majú podmienenú degeneráciu makuly. Aby nestratili zrak, lekári im do očí pichajú špeciálne anti VGF injekcie. Jedna stojí takmer 770 eur.
Poisťovňa navrhuje, že injekcie už pacienti nedostanú od začiatku ochorenia, ale až v okamihu, keď stratia polovicu zrakovej ostrosti. Liečivé injekcie sa už nemajú pichať podľa potreby do oboch očí, ale len do jedného. Liečba nimi má trvať najviac dva roky. Teraz trvá aj osem.
Návrhy poisťovne musí schváliť ešte ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jej stopercentným akcionárom.

Popieranie holokaustu treba riešiť
Premiér sa v diskusnej relácii venoval tiež problematike extrémizmu a popierania holokaustu. Je podľa neho neprijateľné, aby niekto spochybňoval otázky druhej svetovej vojny, pokiaľ ide o vyvražďovanie miliónov ľudí.
"Chcem požiadať orgány činné v trestnom konaní, aby konali, keď niekto popiera holokaust alebo robí kroky, ktoré idú proti minulosti," povedal.
Fico rovnako odmieta, aby v budovách orgánov verejnej moci chodili ľudia so širokými krkmi, vyholenými hlavami a zdravili sa pozdravom Hlinkovej gardy "Na stráž!".
"Musíme nájsť riešenie, aby nebol tento typ politiky úspešný," dodal premiér. Na otázku moderátora Branislava Dobšinského či nenesie zodpovednosť za vzostup extrémistov z ĽSNS, keďže vládol desať rokov, Fico neodpovedal.
"Kto práve začal robiť reklamu tejto strane?" obvinil zároveň médiá, ktoré extrémistom podľa neho robia veľkú propagáciu.
Fico a Bonaparte
Ak bude voči podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi vznesené obvinenie, premiér Fico v jeho byte, ktorý si prenajíma v bratislavskom komplexe Bonaparte, nezostane. "Akonáhle bude vznesené obvinenie, pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať. V tomto prípade to bude pre mňa neudržateľné," vyhlásil Fico.
Premiér zopakoval, že má právo zo zákona, aby mu štát platil byt alebo dom. Keďže, ako tvrdí, chcel odbremeniť štát, našiel si byt, ktorý spĺňa reprezentačné účely.
"Pozývam do tohto priestoru významných zahraničných hostí a budem to robiť, dokedy takúto príležitosť budem mať," uviedol s tým, že si nájom za tento byt platí sám.
Fico podotkol, že ako súkromná osoba si musí do budúcna vyriešiť svoje vlastné bývanie, lebo nemá nehnuteľnosť, v ktorej by mohol bývať po skončení v politike. "Hľadám riešenie v podobe staršieho rodinného domu alebo si niečo postavím. Mám už niečo vyhliadnuté," skonštatoval.