BRATISLAVA. Snaha ministra zdravotníctva Tomáša Druckera znížiť 200-miliónový dlh štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorý jej zanechalo bývalé vedenie, narazila na premiéra Roberta Fica.
Hoci Fico po voľbách nazval Druckera krízovým manažérom a vyhlásil, že mu necháva na riešenie situácie v zdravotníctve voľnu ruku, zdá sa, že rok po voľbách to už neplatí.
Fico v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy povedal, že navrhované riešenia, ktoré sú podľa médií súčasťou ozdravného plánu VšZP, sa mu nepáčia a chce ich zastaviť.
Nazval ich "zajacovinami" aj s odkazom na exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. „Bude proti nim veľmi tvrdo zakročené,“ povedal.
Minister urobil podľa neho veľa dobrého, ale s týmito plánovanými krokmi vláda nemôže súhlasiť. Druckera si pozval na vysvetľujúce stretnutie.

Vysoká strata
Štátna poisťovňa skončila vlani podľa odhadov v strate 250 miliónov eur. Podrobnosti z ozdravného plánu, ktorý pripravila samotná poisťovňa a schválil jej ho Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zatiaľ nie sú verejné.
Šetriť plánuje napríklad aj tak, že navrhuje, aby si ľudia, ktorí majú pírsing alebo tetovanie, hradili lieky na liečbu žltačky (hepatitída typu C) z vlastného vrecka. Okrem ľudí s pírsingom a tetovaním si lieky na hepatitídu C majú sami platiť aj alkoholici a narkomani.
Na Slovensku žilo v roku 2009 podľa odhadov Ligy proti rakovine 30- až 50-tisíc ľudí s hepatitídou C, čo je prakticky infekčný zápal pečene.
Poisťovňa chce ušetriť aj na liečbe ľudí, ktorí majú problém s očami, konkrétne majú podmienenú degeneráciu makuly. Aby nestratili zrak, lekári im do očí pichajú špeciálne anti VGF injekcie. Jedna stojí takmer 770 eur.
Poisťovňa navrhuje, že injekcie už pacienti nedostanú od začiatku ochorenia, ale až v okamihu, keď stratia polovicu zrakovej ostrosti. Liečivé injekcie sa už nemajú pichať podľa potreby do oboch očí, ale len do jedného. Liečba nimi má trvať najviac dva roky. Teraz trvá aj osem.
Návrhy poisťovne musí ešte schváliť ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jej stopercentným akcionárom.

Drucker odmieta ohrozenie
Drucker informácie o obmedzení dostupnosti zdravotnej starostlivosti odmieta, no aké iné konkrétne opatrenia sú súčasťou ozdravného plánu, nepovedal.
„Pacienti sa nemajú čoho obávať,“ vyhlásil minister v relácii RTVS O 5 minút 12 v politike na TA3. Poprel, že by si pacienti s tetovaním alebo pírsingom, ktorí dostanú hepatitídu C, mali hradiť liečbu z vlastných peňazí
Spomenul, že doteraz ušetrili napríklad na efektívnejšom nákupe špeciálneho zdravotníckeho materiálu alebo centrálnom nákupe počítačových tomografov (CT).
Ozdravný plán počíta s úsporami za asi 200 miliónov eur. Týkať by sa podľa ministra mali aj ambulancií, nemocníc a nákladov na lieky.
Minister sa ohradil aj voči interpretácii, že na budúci týždeň ide za premiérom Robertom Ficom (Smer) „na koberček“. „S pánom premiérom komunikujeme priebežne,“ povedal Drucker.
Fico podľa ministra povedal „isté politické vyhlásenia“ preto, že médiá opakovane informujú o dianí v štátnej zdravotnej poisťovni.
Za problémy môžu Fico a Radičová
Exminister Zajac, ktorý momentálne spolupracuje so zdravotníckym tímom opozičnej SaS, tvrdí, že súčasný minister zdravotníctva za problémy štátnej poisťovne nemôže.
„Za problémy Všeobecnej zdravotnej poisťovne nemôže súčasný minister zdravotníctva, ale skôr vláda Ivety Radičovej a druhá vláda Roberta Fica,“ povedal v relácii TA3 V politike.