BRATISLAVA. Veľká Británia obmedzí vstup cudzincov do svojej krajiny. Stať by sa tak malo už v marci, keď parlament oficiálne schváli rozhodnutie o začatí rokovaní o odchode krajiny z Európskej únie. Čo by malo byť okolo 15. marca, píše denník The Thelegraph.
Rozhodnutie premiérky Theresy Mayovej by sa malo týkať aj Slovákov, no len tých, ktorí by sa do Británie chceli prisťahovať po marci 2017. V praxi to bude znamenať, že občania štátov Únie, ktorí prídu do Británie, už nebudú mať automaticky právo na pobyt, ale budú musieť prejsť rovnakým procesom ako iní cudzinci.

Ochrana pred Bulharmi
Naopak, ľudí, ktorí už v krajine bývajú a pracujú, by sa nové pravidlá zatiaľ dotknúť nemali a mali by mať rovnaké práva ako doteraz. Podmienkou britskej premiérky však je, že aj ostatné štáty zaručia rovnaké práva Britom.
To znamená, že občania krajín Únie, ktorí dnes už v Británii sú, by napríklad mohli mať rovnaký nárok na štátne dávky ako Briti.
Právo na trvalý pobyt v Británii však ešte stále zaručujú európske normy. Očakáva sa preto, že Mayová sa dostane do konfliktu s Bruselom, ktorý od Britov žiada, aby slobodu pohybu obmedzili až po roku 2019, keď Úniu skutočne opustia.
"Naznačovali nám, že Európska komisia sa bude snažiť, aby rovnaké práva mali všetci, ktorí prídu až do momentu nášho odchodu," cituje The Telegraph zdroj z prostredia britskej vlády. "Výsledkom by však mohlo byť, že ak by sme tak dlho čakali, budeme mať v krajine polovicu Rumunska a Bulharska."

Obmedzenia pre nových
"Chceme mať kontrolu nad tým, koľko ľudí prichádza do Británie," vysvetlila Mayová v januárovom prejave, ktorým chcela priblížiť, ako bude vyzerať a fungovať Veľká Británia po odchode z Európskej únie. Koľko Slovákov pracuje v Británii, nie je štatisticky jednoznačne podchytené, odhaduje sa však, že ich je 60- až 90-tisíc.
"Toto je zatiaľ len špekulácia, naše plány zverejníme neskôr," reagovalo na medializované informácie britské ministerstvo vnútra. "Už vopred sme avizovali, že odchod z Európskej únie využijeme na to, aby sme získali späť kontrolu nad imigráciou, a presne to aj urobíme. Prioritou bude, aby sme dosiahli s Úniou dohodu, ktorá zaručí práva našich občanov."
Konzervatívny poslanec Iain Duncan Smith pre The Thelegraph tvrdí, že oznámením Mayová ukáže, že chce prevziať kontrolu nad britskými hranicami a vyjasniť situáciu 3,6 milióna občanov Únie, ktorí dnes žijú v Británii.
"Theresa chápe, že ak chcete prebrať kontrolu, musíte získať výhodu. Rokovaniam dodá jednoznačnosť v tom, že určí jasný termín, kým Európska únia sa voči Britom zdá čoraz zmätenejšia a nevraživejšia," povedal Smith, známy britský euroskeptik.
Mayová sa chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite, teda odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Britská vláda chcela spustiť brexit do konca marca, no zrejme sa tak stane už 9. marca.

Brexit bude trvať dva roky
Vystúpenie Británie z Únie by malo trvať podľa Lisabonskej zmluvy do roku 2019. Jedným z argumentov zástancov odchodu pred referendom bola nespokojnosť s vysokými sociálnymi dávkami pre cudzincov. Preto je práve obmedzenie migrácie jedným z hlavných bodov vládneho programu.
Vstup nových migrantov krajina neplánuje zakázať úplne, chce mu dať iné pravidlá. "Je možné, že aj povolanie bude rozhodujúce. Nemyslím si, že by krajina vyhostila všetkých migrantov, niekto musí pracovať napríklad v domovoch pre seniorov," povedal pred časom pre SME prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.
Vyplýva to aj zo slov premiérky, ktorá v januárovom prejave povedala, že imigrácia ľudí s vysokým vzdelaním je vhodná. Krajina v súčasnosti skúma svoje možnosti. Zvažuje napríklad, že bude udeľovať päťročné zamestnanecké víza, ale zároveň chce týmto ľuďom obmedziť prístup k dávkam.
Otázne sú aj pozície, ktoré Briti už v súčasnosti robiť nechcú a ani po vystúpení z Únie sa to podľa odborníkov nezmení.

Rast zamestnanosti sa môže zmeniť
Britské ministerstvo vnútra tvrdí, že v súčasnosti má na stole viacero možností, ale rozhodnutie má padnúť až o spomínané dva roky. O konečnom nastavení migračnej politiky chce kabinet diskutovať aj s firmami. Chce tak zabezpečiť, aby ich nové pravidlá nebrzdili v raste.
"Rast zamestnanosti môže byť v regióne o niečo pomalší. Horšie by bolo, keby podobné opatrenie zaviedli aj ďalšie krajiny Únie, keďže z voľného pohybu osôb sme profitovali aj my Slováci. Pre Veľkú Britániu by to znamenalo zdraženie pracovnej sily a vyššie náklady na výrobu, kde imigranti sú často ochotní pracovať za nižšie mzdy ako domáci," hovorí o možných dosahoch analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Či obmedzenie vstupu Británii neprinesie problémy, je nateraz otázne. Odhady hovoria, že do roku 2020 bude v krajine chýbať až desaťtisíc lekárov. Jedným z dôvodov je fakt, že mnohí sú dnes už starí a skôr či neskôr odídu do dôchodku.
“Theresa chápe, že ak chcete prebrať kontrolu, musíte získať výhodu. Rokovaniam dodá jednoznačnosť v tom, že určí jasný termín, kým Európska únia sa voči Britom zdá čoraz zmätenejšia a nevraživejšia .
„
Škóti znovu na odchode?
Mayová však v najbližších týždňoch bude musieť riešiť aj problém so Škótskom, kde miestni politici žiadajú zopakovanie neúspešného referenda o nezávislosti z roku 2014. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová by jeho konanie mala oznámiť práve v čase, keď Británia začne proces svojho odchodu z Únie, napísal v pondelok denník The Times.
Väčšina Škótov hlasovala v minuloročnom referende proti vystúpeniu z Európskej únie. Práve hrozba, že by museli opustiť Úniu, bol v roku 2014 jedným z argumentov, prečo zostali súčasťou Veľkej Británie.
Definitívne rozhodnutie o prípadnom konaní referenda však musí padnúť v Londýne a podľa The Times je Mayová prípravená súhlasiť s ním, no len pod podmienkou, že sa bude konať až po ukončení rokovaní o brexite.