PRAHA. Čínsky investičný fond CEFC končí spoluprácu s vydavateľstvom Empresa Media a agentúrou Médea, uviedol dnes spravodajský server HlídacíPes.org.
Hovorca CEFC Pavel Bednář potvrdil, že šéf európskeho zastúpenia CEFC Jaroslav Tvrdík opustil funkciu podpredsedu predstavenstva vo vydavateľstve aj v agentúre. Zmena ešte nie je zaznamenaná v obchodnom registri, dodal server.
"Môžeme potvrdiť, že štatutárne orgány oboch skupín opustili z pozície člena dozornej rady Wang Tung a z pozície podpredsedu predstavenstva Jaroslav Tvrdík. Všetko ostatné sú špekulácie, ktoré nebudeme komentovať," povedal hovorca CEFC Pavel Bednář.
"Je to ďalšie potvrdenie toho, že sa posilnila pozícia Jaromíra Soukupa vo vedení spoločností Empresa Media a Médea," povedal webu výkonný riaditeľ vydavateľstva Empresa Daniel Köppl bez ďalších komentárov.
Podľa webu sa tým napĺňa klauzula, ktoré obom stranám dávala možnosť do konca marca 2017 požiadať o získanie akcií späť, respektíve stiahnutie investície.

Minoritný podiel
CEFC do českých firiem Jaromíra Soukupa majetkovo vstúpila v septembri 2015, kedy zároveň ohlásila akvizície v niekoľkých firmách v Česku.
Zmluvy boli podpísané v Šanghaji v rámci návštevy prezidenta Miloša Zemana v Číne. CEFC získala v oboch spoločnostiach minoritný podiel. Vlani v júli sa potom stal Tvrdík podpredsedom predstavenstva Empresa Media, aby prezentoval minoritného vlastníka.
Obrat spoločnosti dosiahol predvlani 5,489 miliardy korún (vyše 203 miliónov eur). Najziskovejšou časťou bola Médea, ktorá dosiahla prevádzkový zisk (EBITDA) 127,1 milióna korún (4,7 milióna eur). Skupina Empresa Media skončila s prevádzkovou stratou EBITDA 14,4 milióna korún (533-tisíc eur). Vydavateľstvo vlastní okrem iného TV Barrandov a časopis Týden.
Manažérske chyby?
Štyridsaťosemročný Tvrdík je pôvodne profesionálny vojak. Bol ministrom obrany za vlády Miloša Zemana a Vladimíra Špidlu (obaja vtedy ČSSD) a poslancom Snemovne.
Po odchode z kabinetu sa v roku 2003 stal prezidentom a predsedom predstavenstva Českých aerolínií. Firma v tom čase začala transformáciu, uzavrela kontrakt na dodávku airbusov a skončila vo vysokej strate.
Tvrdík to pripisoval rastu cien ropy vo svete a zostrujúcej sa konkurencii. Podľa jeho kritikov boli ale za zlými výsledkami firmy najmä manažérske chyby. V rokoch 2006 až 2010 bol Tvrdík volebným manažérom ČSSD.

Čínska spoločnosť CEFC si ako sídlo svojich európskych aktivít vybrala Českú republiku, kde teraz zamestnáva vyše 4-tisíc ľudí. Pri dokončení plánovaných investícií sa má ich počet zvýšiť na 10-tisíc. CEFC Group (Europe) Company vykázala predvlani stratu 120 miliónov korún (4,4 milióna eur).
Vlani v novembri oznámila, že v Česku investovala 22,8 miliardy korún (844 miliónov eur), dokončované investície tvoria ďalších 30,7 miliardy korún (1,1 miliardy eur) a novo plánované presahujú desať miliárd korún (370 miliónov eur).
V Česku kúpila podiely napríklad v aerolinkách Travel Service, v pivovare Lobkowicz Group alebo vo futbalovej Slavii. Vlani v septembri vstúpila do J&T Finance Group.