Vyžaduje si kus tolerancie a rozumné riešenia pre všetkých, ktorí sa ocitli v neprekonateľnom víre problémov. Dostať sa na ulicu je jednoduchšie, ako sa dostať z nej.
Projekt pouličného časopisu ťahá ľudí bez domova z najhoršieho už šestnásty rok. Mesačník Nota bene vydáva občianske združenie Proti prúdu, ktoré stojí aj za ďalšími aktivitami. Známy je ich projekt nosičov batožín na bratislavskej hlavnej stanici.
„Človek na ulici nerieši budúcnosť. Dôležité je postarať sa o základné prežitie,“ vysvetľuje riaditeľka občianskeho združenia Proti prúdu Zuzana Pohánková.

„Rieši dnešok. Dnešné jedlo, dnešné spanie, dnešnú hygienu. Bez dlhodobých cieľov, ako sú práca či nebodaj kariéra, kúpa bytu alebo vzťahy. Projekt pouličného časopisu Nota bene je práve o tom, že človeku dovoľuje i núti ho myslieť aj o kúsok ďalej. Minimálne do druhého dňa. Z toho, čo zarobí, si musí odložiť na časopisy na ďalší deň. Je to náš nástroj sociálnej práce. Otvára dlhšiu perspektívu,“ vysvetľuje Z. Pohánková.
Predaj časopisu funguje tak, že zaregistrovaný predajca si ich kupuje za polovičnú cenu a potom ich na ulici predáva.
„So zárobkom sa dá zohnať lepšie ubytovanie a lepšie žiť. Z ulice sa však prakticky nedá dostať. Máme veľa klientov, ktorí predávajú dlhodobo a nevedia napriek snahe ukončiť svoje bezdomovectvo, pretože u nás neexistuje cenovo dostupné nájomné bývanie ani ponuka práce pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Najmä ak sú zadlžení a majú podlomené zdravie.“