Zuby netreba trhať
Vedci síce ešte nevedia dosiahnuť, aby ľuďom vypadnuté zuby znovu narástli, no už prišli na spôsob, ako tie pokazené zregenerovať. Namiesto plomb či klieští použil tím výskumníkov z King’s College v Londýne biologicky rozložiteľnú vložku nasiaknutú liekom tideglusib, ktorý je určený na liečenie Alzheimerovej choroby.
Podľa výsledkov výskumu, ktorý publikovali v magazíne Nature Scientific Reports, táto látka zaktivizuje kmeňové bunky v kostnej dreni a zvýši regeneračné schopnosti zuba. Tie sa v súčasnosti obmedzujú iba na regeneráciu malých praskliniek v zubovine, čo je vnútorná hmota zuba.
Novou metódou sa dá dosiahnuť zacelenie pokazených zubov od povrchu až po koreň. Ako však uviedol vedúci tímu profesor Paul Sharpe, vŕtačky sa budú musieť používať aj pri tejto metóde.
Mechanické lieky

Dômyselný mechanizmus ženevského kríža z 19. storočiach, ktorý sa dodnes využíva v hodinách, použili vedci na „prepravu“ účinnej látky v tele.
Mikroprístroj z hydrogélu sa po aplikácii pod kožu dá aktivovať magnetom. Pomocou neho možno napríklad v blízkosti nádoru pravidelne uvoľňovať účinnú látku, čím sa dosiahne lepší účinok s menšou toxicitou ako pri chemoterapii, uvádza štúdia v časopise Nature.
Ľadovejší ako ľad

Vedci sa čoraz viac približujú k nedosiahnuteľnej absolútnej nule na teplomere – mínus 273,15 stupňa Celzia, pri ktorej sa teoreticky atómy zmrazenej látky prestanú pohybovať.
Vedci Národného inštitútu štandardov a technológií v Boulderi v štáte Colorado sa k nej dostali zase o čosi bližšie ako ich predchodcovia. Pri novej technológii využili lasery na zmrazenie tenkého hliníkového valca s priemerom dvadsať a výškou sto nanometrov.
Kde končia ohrozené druhy

Živočíchov na hranici vyhynutia ohrozuje najmä globálny trh. Daniel Moran z Nórskej vedecko-technickej univerzity v Trondheime a Keiičiro Kanemoto z univerzity Šinšu v japonskom Macumote vypracovali mapu sveta, ktorá ukazuje miesta výskytu ohrozených druhov a ich konzumácie ľuďmi.
Nad ochranou zvierat by sa podľa štúdie publikovanej v časopise Nature mali zamyslieť najmä USA , Európska únia a Japonsko. Tým sa dajú priradiť konkrétne oblasti výskytu ohrozených druhov na základe toho, aké živočíchy sa tam najčastejšie objavujú na jedálnych lístkoch.
Napríklad USA vytvárajú takéto oblasti v Karibiku a na afrických brehoch Trinidadu a Tobaga. V EÚ sa zas konzumujú morské živočíchy, ktoré sa pomaly vytrácajú z ostrovov v okolí Madagaskaru.