BRATISLAVA. Keď ste si v prvej polovici 90. rokov kupovali ovocie či kakao značky ColaCao, pravdepodobne ste nevedeli, že ich na Slovensko dováža firma Vladimíra Fruniho, neskôr známeho z kauzy tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont.
Za tieto aktivity dostal v roku 1992 Fruni a jeho firma Frudop nálepku najlepšieho súkromného podnikateľa na Slovensku od Top Management Clubu.
Vtedy sa podnikateľovi ešte darilo. Fruni získal výhradné právo na dovoz kakaa ColaCao v čase, keď bolo naviazané na mediálnu kampaň spojenú s letnými olympijskými hrami.

Ovocinárska firma však nebola Fruniho jedinou aktivitou. V rokoch 1994 a 1995 vlastnil firmu Hotel Vlčie Hrdlo, plánoval tiež rozbehnúť obchodovanie s autami značky Citroën, čo sa mu nakoniec nikdy nepodarilo.
Podnikateľské plány Fruniho sa začali postupne rozpadávať, keď na Frudop vyhlásil súd v roku 1995 konkurz a jeho ďalšia firma, ktorá ochodovala s horčicou, nestíhala platiť faktúry. Sám Fruni mal na krku 146-miliónovú pôžičku a banka mu odmietala dať ďalší úver.
Nápad vyberať vklady cez nebankové spoločnosti dostal Vladimír Fruni v roku 1997, keď mu ministerstvo financií odmietlo dať licenciu na otvorenie si vlastnej banky. O tri roky na to zarábali šéfovia spoločností Horizont a BMG Invest zhruba 900-tisíc korún mesačne.
„My sme ani len netušili, že vklady sa budú tak rozrastať. Najskôr to boli tisíce, potom milióny, stovky miliónov a nakoniec miliardy,“ hovoril o niekoľko rokov neskôr Marián Šebeščák na súdnom pojednávaní.