PARÍŽ, BRATISLAVA. Automobilka Opel už nebude patriť pod americký automobilový koncern General Motors.
Dohodol sa na jej predaji s francúzskym PSA Group. Dohodu o transakcii v hodnote 2,2 miliardy eur potvrdili v pondelok obe firmy.
Týmto krokom sa francúzska automobilka, ktorá má svoj závod aj v Trnave, stane druhou najväčšou automobilkou v Európe. Francúzom by mal vzrásť podiel na predaji vo výške 16 percent. Volkswagenu ostane podiel na trhu vo výške 24 percent.

Zaplatia miliardy eur
Obchod zahŕňa okrem získania samotného Opela aj jeho značku Vauxhall, pod ktorým automobilka predávala svoje autá vo Veľkej Británii.
“Opel je síce v posledných rokoch v strate, stále je to však kvalitná automobilka.
„
„Sme presvedčení, že obrat Opela a Vauxhallu sa výrazne urýchli s našou podporou. Po tom, ako už vytvorili spoločne víťazné výrobky pre európsky trh, vieme, že Opel Vauxhall je tým správnym smerom,“ napísal vo vyhlásení generálny riaditeľ PSA Group Carlos Tavares.
Opel patril do amerického koncernu 90 rokov. General Motors stratí predajom Opela na odpise 4,5 až 5 miliardy eur. Opel od roku 2010 nazbieral dlhy vo výške osem miliárd eur.
Spojením by obe automobilky mohli do roku 2026 ušetriť spolu do 1,7 miliardy eur. Zároveň by mali tvoriť prevádzkovú maržu do roku 2020 vo výške dvoch percent, do roku 2026 šesť percent.
V porovnaní s Opelom majú Francúzi na výrobu malých áut oveľa nižšie náklady. Najmä náklady na výrobu Opela Corsa, ktorý sa pre stredoeurópske krajiny vyrába v nemeckom Eisenachu, sú pomerne vysoké. Dôvodom sú najmä platy tamojších zamestnancov, ale aj postavenie odborov.
Kúpou Opela sa bude zrejme francúzsky koncern snažiť znížiť počet zamestnancov, zmraziť platy či využívať svoje inžinierstvo. Tavares francúzsku automobilku vytiahol z čistých strát v roku 2012. V roku 2015 už bol francúzsky koncern v zisku.
„Manažment PSA dospel k názoru, že do roku 2026 by vďaka spojeniu mohol na nákladoch, takže nákup je pre PSA skutočne výhodný,“ mieni analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.
Keď sa Opel začlení do koncernu, môže to mať aj výhodu pre zákazníkov. S príchodom nových modelov sa zákazníci podľa Tomčiaka môžu tešiť na rýchlejšiu implementáciu technologických noviniek.

Druhý najväčší výrobca
Spojenie Opela s francúzsky PSA Group nie je novinka. Na jar 2012 americký koncern kúpil sedem percent vo francúzskej automobilke. Už vtedy obe automobilky pripustili dosah na výrobu malých áut. V tom čase sa špekulovalo aj o možnom vplyve tohto obchodu na Slovensko.
Kúpou Opela by mohol mať osoh aj trnavský závod. V budúcnosti by sa mohol v ňom vyrábať Opel Corsa. Ide o malé mestské auto, na ktoré sa trnavský závod špecializuje.
2,2 miliardy eur
je suma, ktorú francúzsky PSA Group zaplatí General Motors za kúpu automobilky Opel.
Francúzska automobilka na Slovensku vlani vyrobila 315-tisíc áut. V závode sa vyrába Peugeot 208, Citroën C3, ktorého výrobu spustila automobilka len vlani na jeseň, a Citroën C3 Picasso.
S výnimkou posledného modelu ide o autá segmentu B, teda malé mestské autá. Na túto oblasť sa trnavský závod francúzskeho koncernu zameriava. Práve nástupca Citroën C3 Picasso prejde z Trnavy do španielskej Zaragozy, teda závodu Opela.
