BRATISLAVA. Ľudia na Slovensku majú raz za rok možnosť rozhodnúť sa, či a komu darujú časť svojich daní. Ide konkrétne o dve, v istých prípadoch o tri percentá z dane, ktoré by inak zaplatili štátu.
Darovať časť svojich daní môžu zamestnanci, živnostníci a za istých podmienok aj firmy, teda v podstate každý, kto platí dane z príjmu.
Môžete si vybrať, komu prispejete
Prispieť môžu ľudia hociktorému združeniu alebo organizácii, musí mať len oprávnenie prijímať percentá z dane, teda musí byť prijímateľ takzvanej daňovej asignácie. Venovať financie možno teda napríklad na charitu, zdravotné projekty, verejnoprospešným združeniam či organizáciám zameraným na šport detí.

Kam peniaze pôjdu si človek vyberá sám. To znamená, že nijaký zákon ani nariadenie nemôže nikomu prikázať, komu má peniaze darovať. Nejde pritom o malé čiastky. Mnohé organizácie by bez darovaných peňazí dokázali len ťažko prežiť.
Najviac peňazí sa darí ale už roky vyzbierať najmä veľkým nadáciám. Organizácie takto môžu získať od ľudí aj viac ako milión eur, mnohé preto investujú peniaze do reklamy.
Vysielajú napríklad spoty v televízii, alebo si platia reklamu v novinách či na internete. V minulom roku Slováci poukázali občianskym združeniam a nadáciám viac ako 61 miliónov eur. Peniaze si rozdelilo viac ako 13-tisíc neziskových organizácií.
Najviac peňazí, takmer dva milióny eur, získala Nadácia Pontis, čo je zároveň aj jedna z najväčších nadácií na Slovensku. Tá primárne podporuje organizácie, ktoré sa dlhodobo a systematicky venujú riešeniu problémov a zlepšovaniu kvality života v rôznych oblastiach na Slovensku – či je to pomoc ľuďom v núdzi a na pokraji chudoby, deťom a ľuďom so zdravotným znevýhodnením.
Nasledovala ju nadácia žilinskej automobilky Kia Motors Slovakia. V rebríčku desiatich najviac obdarovaných sa objavili ale aj nadácie automobilky Volkswagen, Slovenskej sporiteľne, Tatra banky či Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Do darovania sa každoročne zapája čoraz viac ľudí. Kým v roku 2010 darovalo časť dane dokopy necelého pol milióna ľudí a firiem. V roku 2015 ich bolo o 180-tisíc viac.
Tento rok sa majú zamestnanci čas rozhodnúť, komu prispejú, do druhého mája. Za normálnych okolností to treba u robiť do 30. apríla. Tento rok ale pripadol na nedeľu, takže sa doba odovzdania dvoch percent daní posúva na neskôr. Ak zamestnanec tento termín nestihne, všetky peniaze, ktoré zaplatili minulý rok na daniach, zostávajú v štátnom rozpočte.
Organizácia sa o vás dozvedia
Ak sa neviete rozhodnúť komu dať časť svojich daní, môže vám pomôcť zoznam prijímateľov, ktorý nájdete v Centrálnom registri prijímateľov dvoch percent z dane. Spravuje ho Notárska komora.
V súčasnosti je možnosť darovať peniaze organizácii tak, aby vedela, že ste jej peniaze dali vy. Aby sa tak stalo, musíte v tlačive súhlasiť so zverejnením vašich údajov ako je meno či adresa. Ide o novinku, ktorú daniari zaviedli od minulého roka. Finančná správa potom tieto údaje pozbiera a pošle firme zoznam. „V tomto prípade však daňový úrad neoznamuje samotnú sumu darovaných prostriedkov,“ dodáva Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Väčšina ľudí daruje z dane dve percentá, minimálna výška, ktorú môžu niekomu dať musí byť však aspoň tri eurá. No je tu možnosť darovať ešte o jedno percento viac. Podmienkou je, že ste v priebehu minulého roka pracovali ako dobrovoľníci viac ako 40 hodín. „V takomto prípade je daňovník povinný doložiť aj písomné potvrdenie, ktoré je prílohou daňového priznania,“ vysvetľuje hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.
Pre firmy však neplatia rovnaké pravidlá ako pre ľudí. Kým zamestnanci môžu obdarovať len jednu organizáciu, firmy si môžu vybrať až dve organizácie, ktorým ale podarujú len po jednom percente. Suma, ktorú im dajú však nesmie byť nižšia ako osem eur.
Ak však firma do konca marca tohto roku nedarovala peniaze vo výške aspoň 0,5 percenta z dane na takzvaný verejnoprospešný účel – horná výška daru tu nie je obmedzená – môže už darovať len jedno percento, nie dve percentá. Ak financie aspoň vo výške 0,5 percenta z dane darovala, môže darovať nejakej organizácií až dve percentá zo svojej dane.
Ako darovať časť z vašich daní
1. Vyberte si, komu darujete peniaze
Môžete sa rozhodnúť na základe reklamy či na základe toho, ktorá organizácia je vám sympatická. Ak máte s rozhodovaním problém, pozrite si zoznam, ktorý spravuje Notárska komora.
2. Vypočítajte si sumu, ktorú môžete dať
Darovať môžete maximálne dve, prípadne tri percent z dane. Ak za vás ročné zúčtovanie robil zamestnávateľ, viete si túto sumu vyrátať z Potvrdenia o zaplatení dane za rok 2016, ktoré vám na vyžiadanie musí zamestnávateľ vydať.
3. Vyplňte vyhlásenie správne
Vyplňte Vyhlásenie o poukázaní dvoch percent z dane. Uveďte vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu dane, ktorú ste si už vypočítali. Nezabudnite uviesť vaše telefónne číslo, aby vás daniari mohli kontaktovať, ak by ste v tlačive niečo vypísali nesprávne.
4. Tlačivá doručte na daňový úrad
U zamestnancov je dátum na doručenie tlačív (Potvrdenie o zaplatí dane a Vyhlásenie o poukázaní podielu z dane) stanovený na 2. mája. Ak darujete 3 percentá, doložte aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti. Pre fyzické osoby, napríklad živnostníkov platí iný postup. Dve percentá z dane darujú rovno pri odovzdaní daňového priznanie. Termínom je pre nich teda koniec marca.
5. Preverovanie úradmi a zaslanie peňazí
Daňové úrady majú 90 dní na to, aby previedli vaše dve alebo tri percentá na účet organizácie, ktorú ste si vybrali. Ak sa však pri vypisovaní vyhlásenia pomýlite, daniari vás kontaktujú, aby ste chybu opravili. Ak chybu v určenej lehote neodstránite, peniaze od vás organizácia nedostane. Ak sa pomýlite v údajoch o združení, ktorému by ste chceli peniaze darovať, daniari vás s opravou chyby kontaktovať nebudú a peniaze nepošlú.