BRATISLAVA. Ako si vybrať organizáciu, ktorej darujem dve percentá? A akých chýb sa pri tom vyvarovať? Denník SME požiadal troch odborníkov, aby odpovedali na najčastejšie otázky.
Odpovedá Alica Orda Oravcová, daňová poradkyňa:
Komu má človek darovať dve percentá, ak sa nevie rozhodnúť?
"Pri darovaní dvoch percent sa daňovníci väčšinou rozhodujú pre tých ľudí, ktorých osobne poznajú alebo z toho majú sami nejaký prospech. Preto sú tieto prostriedky často poukazované neziskovkám, ktoré sú vytvorené pri školách alebo škôlkach, alebo sa dávajú osobám, ktoré majú určité zdravotné postihnutie.
Ak sa teda v záplave žiadostí človek nevie zorientovať, mal by uvažovať týmto smerom a vybrať si organizácie s konkrétnymi cieľmi."

Môže sa stať, že niekto dve percentá zneužije?
"Ešte nikdy som sa nestretla s takým zneužitím dvoch percent z dane, keď by neziskovka vylákala príspevky a následne by sa s ňou nedalo skontaktovať. Podmienky, ktoré musí splniť neziskovka, aby mohla prijať peniaze, ako aj možné sankcie sú nastavené tak, že podvodníkov skôr odradia."
Odpovedá Milan Andrejkovič z webu Rozhodni.sk:
Kto sú najväčší príjemcovia dvoch percent z dane?
"Sú to najmä nadácie založené firmami. V prvej desiatke bola vlani napríklad Nadácia KIA Motors Slovakia, Nadácia EPH, Nadácia Slovenskej sporiteľne, či ďalších bánk."
Akú najnižšiu sumu môžu ľudia poukázať?
"Najnižšia reálna suma na zaslanie v prospech jednej organizácie sú tri eurá."
Môže si človek darovanie peňazí rozmyslieť a žiadať ich späť?
"Prostredníctvom daňového priznania prejavuje daňovník vôľu, že chce poukázať určité percentá zo zaplatenej dane. Nepoznám proces, akým spôsobom odvolať svoju vôľu a to ešte po tom, ako financie už boli zaslané na účet organizácie."
Čo musí splniť organizácia, ktorá chce prijať dve percentá z dane?
"Musí preukázať svoju existenciu, čomu sa venuje a tiež to, že nedlhuje štátu. Splnenie všetkých podmienok overuje notár pri registrácii do zoznamu prijímateľov."

Kedy prídu neziskovkám peniaze, ktoré im človek teraz daruje?
"Do troch mesiacov po lehote na podanie daňového vyhlásenia. To znamená, že väčšina financií bude na účty pripisovaná do 30. júna a 31. júla."
Aké chyby robia daňovníci, ako aj príjemcovia najčastejšie?
"Daňovníci už pri poukazovaní financií veľa chýb nerobia, štandardne sú to skôr omeškania termínov, zlé výpočty a zaokrúhľovania. Pri prijímateľoch sa najčastejšie stretávame s tým, že nezverejnia v Obchodnom vestníku, ako použili získané peniaze."
Odpovedá Miriama Draškovičová z advokátskej kancelárie Garant Partner legal:
Musia všetky organizácie zverejniť, čo urobili so získanými peniazmi?
"Len tie, ktoré v jednom roku získali viac ako 3320 eur, zisťuje sa to k 31. decembru."
Ako si ešte človek môže overiť, čo sa stalo s jeho peniazmi?
"Napríklad môže nazrieť do výročnej správy danej organizácie, ktorú musí zverejniť vo verejnej časti registra účtovných závierok. Alebo sa o tom môže dočítať na webových sídlach organizácií, pretože tie, ktoré sú skutočne transparentné a otvorené, informujú o svojich aktivitách a výdavkoch aj na webe."