Dnes už na Slovensku zákon máme, ale stále ešte mnohí dávajú prednosť českým školám.
Veľa slovenských detí v domácom vzdelávaní je zapísaných v takzvanej internetovej základnej škole v českom mestečku Březová, ktoré je len pár kilometrov za hranicou, neďaleko Bošácej.
„Fyzicky má táto škola sto žiakov, ale spolu s internetovými je to sedemsto,“ opisuje Viera Krajčovičová, ktorej dvaja synovia sú tiež zapísaní v Březovej. „Väčšina škôl to berie spôsobom – dobre teda, vyskúšajte si to, aj tak sa k nám vrátite. Žiaci z domáceho vzdelávania sú pre školy záťažou, navyše za málo peňazí. Dostanú na žiaka iba desať percent normatívneho príspevku a musia mu dať učebnice aj ho dvakrát do roka vyskúšať,“ dodáva.
Ako prvá na Slovensku začala prijímať žiakov v domácom vzdelávaní Fantázia v Banskej Bystrici, dnes Škola dvoch rúk. Postupne pribúdajú ďalšie, príkladom je Jastrabá v okrese Žiar nad Hronom.
„Hrozí nám zatvorenie, lebo nespĺňame limity v triedach, máme dokopy len okolo 90 žiakov. To bol jeden z dôvodov, prečo som sa o domáce vzdelávanie začal zaujímať, chcel som k nám dotiahnuť deti,“ hovorí riaditeľ školy Nikola Nižník.Už druhý rok majú na škole zapísané aj deti, ktoré sa učia doma, spolu je ich 27.
“Deti z domáceho vzdelávania maj ú v sebe väčšiu spontánnosť, čo v normálnej škole chýba, tam sú deti akoby potlačené.
„