PARÍŽ, BRATISLAVA. Slovensko, ktoré je už dnes automobilovou veľmocou, si môže v blízkej budúcnosti ešte viac polepšiť. Taký dosah môže mať nedávne spojenie francúzskeho automobilového koncernu PSA Groupe s nemeckou automobilkou Opel.
„Profitovať bude celá Európa. Fabriky prejdú inováciou, aby vyrábali najlepšie automobily budúcnosti, ktoré budú lákavé pre zákazníkov. Je to stratégia výhodná nielen pre kupujúcich,“ odpovedal francúzsky premiér Bernard Cazeneuve na otázku RTVS, či zo spojenia bude ťažiť aj Slovensko.

Aj pre dodávateľov
Práve v Trnave je výrobný závod francúzskeho koncernu. Aktuálne v ňom vyrába tri modely Peugeot 208, Citroën C3 a Citroën C3 Picasso, pričom jeho výrobná kapacita je približne 360-tisíc áut ročne.
S výnimkou posledného modelu ide všetko o malé mestské autá segmentu B, na ktoré sa trnavský závod špecializuje. Do tejto kategórie spadá aj Opel Corsa, ktorý sa najmä pre stredoeurópsky trh vyrába v nemeckom v Eisenachu.
„Úvahy nie sú vôbec nereálne,“ konštatoval nedávno analytik Slovenského automobilového inštitútu Martin Jesný.
Obe automobilky môžu nadviazať na spoluprácu, ktorú chceli spustiť pred niekoľkými rokmi. Na jar 2012 americký koncern kúpil sedem percent vo francúzskej automobilke. V tom čase sa špekulovalo aj o možnom vplyve tohto obchodu na Slovensko.
Okrem samotného závodu by to mohlo pomôcť aj subdodávateľom. Tí by podľa Jaroslava Holečeka zo Zväzu automobilového priemyslu mohli získať ďalšiu možnosť svojho rozvoja.„Otvorí sa možnosť dodávať pre ďalšiu značku, pre ktorú momentálne nemali možnosť dodávať,“ konštatoval Holeček pre RTVS.

Zmena po desaťročiach
Kúpu Opela oznámil francúzsky koncern začiatkom týždňa. Americkému koncernu za Opel zaplatí 2,2 miliardy eur, teda asi 2,3 miliardy dolárov. Opel patril do amerického koncernu 88 rokov.
Spojením by obe automobilky mohli do roku 2026 ušetriť spolu do 1,7 miliardy eur. Zároveň by mali tvoriť prevádzkovú maržu do roku 2020 vo výške dvoch percent, do roku 2026 šesť percent.