PRAHA. Takmer tretina ojazdených áut pochádza z inej krajiny, než tvrdí predajca. Zistila to spoločnosť Cebia, ktorá sa špecializuje na overovanie pôvodu áut, na vzorke 70-tisíc vozidiel.
„Nadpolovičná väčšina z nich má deklarovaný pôvod v Nemecku, ale reálne pochádza z krajín južnej Európy alebo dokonca z juhovýchodnej Európy, či zo štátov bývalého Sovietskeho zväzu,“ uviedla firma.
Informáciu priniesol český web idnes.cz.
Vymýšľate si, tvrdí zástupca bazárov
S takýmto výsledkom však zásadne nesúhlasí Asociácia predajcov použitých automobilov a napadla metodiku, akou Cebia prišla k výsledku.
„Domnievame sa, že firma premyslene pracuje s vymyslenými číslami, aby podporila svoje podnikanie,“ povedal predseda asociácie Petr Přikryl, ktorý Cebiu vyzval, aby informácie buď doložila, alebo sa ospravedlnila verejnosti. Podľa neho takéto tvrdenia poškodzujú celý trh s ojazdenými autami.
Přikryl povedal, že z VIN kódu auta sa nedá určiť, v akej krajine bolo prvýkrát registrované. V momente výroby totiž nie je jasné, či sa auto predá v Nemecku, vo Francúzsku, alebo v Španielsku.
„Z VIN kódu sa dá vyčítať iba to, kde bolo vozidlo vyrobené, ale nie, kde bolo vyvezené alebo prvýkrát zaregistrované.“
Čuduje sa aj tomu, odkiaľ Cebia prišla k VIN kódom toľkých áut, keďže tieto informácie sú len v Centrálnom registri vozidiel a verejnosť k nim nemá prístup.
Vymýšľate si vy, tvrdí Cebia
Cebia si myslí, že asociácia na ňu zaútočila neopodstatnene, pretože nechápe metodiku celej analýzy.
Firma kontrolovala tie autá, ktoré boli na inzertných serveroch za posledné tri mesiace a obsahovali aj VIN vozidla.
„Cebia má k dispozícii vybrané dáta od výrobcov vozidiel, v nich je okrem iného uvedené aj to, pre akú krajinu bolo vozidlo vyrobené. Údaj o krajine určenia sa z viac ako 98 percent zhoduje s krajinou, v ktorej je auto následne registrované a používané,“ tvrdí hovorca Cebie Jan Drvák.
Firma potom porovnala údaje o krajinách určenia s krajinami pôvodu, ktoré boli uvedené v inzerátoch. Práve z tohto porovnania vyplynulo, že pri 31 percentách áut sa tieto údaje nezhodovali.
„Pôvod vozidla sa teda naozaj nedá zistiť zo samotného VIN, ale porovnaním VIN inzerovaného vozidla s informáciami od výrobcu,“ dodal Drvák.