BRATISLAVA. Košičanka Zuzana nevie dohovoriť svojim susedom, aby jej nešpinili balkón. Chovajú vyše 40-kilového rotvajlera a vždy, keď upratujú, vyprášia všetky koberce aj s jeho chlpmi priamo cez okno.
„Umyjem si okná a zrazu začnú prášiť. Všetko mám na balkóne, na oknách a môžem upratovať znovu,“ vraví Zuzana. Keď sa im sťažovala, asi dva týždne neprášili, ale potom s tým opäť začali.
Problém so susedmi má aj Matúš z Bratislavy. Býva vedľa starších manželov, ktorí chodia pravidelne fajčiť na balkón. On je nefajčiar a hlavne v lete si nemôže vetrať, pretože by mu cigaretový dym išiel do kuchyne.
Na domovej schôdzi ich na to upozornil, ale s fajčením na balkóne neprestali, vraj si môžu robiť, čo chcú. Matúš nevie, či sa môže nejako brániť. Mená ľudí sme upravili, ale redakcia ich pozná.

Keď susedia strpčujú život
Podobné problémy riešia ľudia na celom Slovensku, najmä tí, ktorých z každej strany obklopujú susedia. Veľmi často sa spory týkajú práve toho, čo sa deje na okolitých balkónoch.
Môže sa teda na balkóne fajčiť, prášiť koberce, grilovať alebo si púšťať hudbu? Čo je povolené a kedy už susedia môžu volať políciu?
Vo všeobecnosti platí, že človek môže používať svoj byt a balkón len takým spôsobom, aby nerušil a neobmedzoval svojich susedov. V Občianskom zákonníku sa píše, že vlastník sa musí zdržať všetkého, čím by „nad mieru primeranú pomerom“ obťažoval iných ľudí alebo by vážne zasahoval do ich práv.
V zákonníku je vymenovaný najmä nadpriemerný hluk, prach, popolček, dym, plyny, pary, pachy, svetlo, tienenie, vibrácie a odpady. Otázne však je, kedy už človek prekračuje „mieru primeranú pomerom“ a či si ju dokáže ustrážiť.