Hoci rozdielnu kvalitu potravín Európska komisia rieši už niekoľko mesiacov, jednou z hlavných tém sa stala pred niekoľkými týždňami. Situácia dokonca riešil aj summit krajín Vyšegrádskej štvorky, ktorej súčasťou je Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko.
Problém sa však netýka len krajín v strednej Európe. S rozdielnou kvalitou potravín sa stretli aj v Chorvátsku, či v pobaltských krajinách, teda Litve, Lotyššku a Estónsku. Na druhej strane o probléme nič nevedia krajiny v západnej časti Európy.
Na celoeurópskej úrovni má problém riešiť opäť v júni. Dovtedy chce mať eurokomisárka pre spravodlivosť VĚRA JOUROVÁ na stole informácie od všetkých obchodných inšpekcií krajín, ktoré sú členmi Európskej únie.
„Zákazníci majú vedieť, pri ktorom tovare sa dvojaká kvalita vyskytuje. Chcem preto, aby bola absolútna transparentnosť – aby v obchodoch a na weboch boli zverejnené informácie, presne ktorých tovarov sa tento problém týka,“ vraví Jourová.
Do vašej agendy spadá rozdielna kvalita potravín v rámci Európskej únie. V piatok ste sa stretli aj s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (nominantka SNS). V akom stave je riešenie tohto problému?
„Problém sledujeme a určitú dobu ho už aj posudzujeme. Problém sa týka aj drogistického tovaru, ale primárne sa týka rozdielnej kvality potravín. Túto problematiku preto najprv posudzoval kolega, ktorý má na starosti potraviny a kolega, ktorý má na starosti zdravie.“
Kto je Věra Jourová
Od novembra 2014 pôsobí ako komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti v Európskej komisii. Pred príchodom do Bruselu pôsobila od januára 2014 ako ministerka pre regionálny rozvoj v českej vláde. Je česká politička, bývalá podnikateľka a právnička.
K čomu vaši kolegovia dospeli?
„Vošli do slepej uličky. To bol dôvod, prečo som sa do toho vložila so všeobecnou ochranou spotrebiteľa, čo je možno cesta ako celej situácii pomôcť. Predávať pod jednou značkou tovar rôznej kvality, v rôznych krajinách, na jednotnom trhu, je podľa mňa neférová obchodná praktika.“
Ako však dosiahnuť, aby Nutella mala rovnakú kvalitu v Nemecku a na Slovensku či Česku?
„Najprv musíme zistiť, akých krajín sa problém dvojakej kvality potravín týka. Zatiaľ vieme, že ide o problém medzi Nemeckom a Českom či Poľskom a Rakúskom. Vo štvrtok (16.3) som preto požiadala obchodné inšpekcie vo všetkých krajinách Európskej únie, aby zmapovali, v ktorých krajinách sa rozdielne potraviny predávajú. Navyše, slovenská ministerka navrhla zriadiť pracovnú skupinu zo zástupcov ministerstiev, ktoré s mapovaním pomôžu.“

Už máte prvé reakcie?
„Áno. Z tých, ktoré som dostala odpovede vyplýva, že ide o problém, ktorý sa týka na jednej strane strednej a východnej Európy na strane druhej západnej Európy. Bez toho, aby som chcela prilievať olej do ohňa medzi západom a východom, vidím, že obchodníci tovar horšej kvality predajú v strednej a východnej Európe.“
Nejde však aj o chybu zákazníkov, že takýto tovar kupujú?
„Je to dôsledok spotrebiteľského chovania. V niektorých krajinách ako je Nemecko či Rakúsko by si obchodníci takýto tovar nedovolili predávať, na Slovensku a v Česku takýto tovar ľudia kupujú. Aj preto som prišla na Slovensko, aj preto robím kampaň v Českej republike a budem to robiť i v ďalších krajinách. Chcem apelovať na spotrebiteľov, aby sa nad kvalitou zamýšľali a zvažovali, čo kupujú. K tomu je však potrebná zásadná vec.“
Aká?