Niekde na pozíciu vodiča v kamiónovej doprave netreba ani maturitu. Iná firma žiada vysokú školu.
Ponúkaný plat zverejňuje vo svojich inzerátoch viac firiem, len aby nalákali záujemcov o prácu. Už to nie je klasické „plat dohodou“, firmy sľubujú, že zarobiť možno aj 1500 či 1900 eur v čistom.
Nedostatok pracovníkov v odbore doprava, logistika či špedícia pretrváva už niekoľko mesiacov. Firmy na to začínajú reagovať zmierňovaním požiadaviek na pracovníkov, takisto sa dvíha aj ponúkaný plat.
Záujem je podľa pracovného portálu profesia.sk najmä o skladníkov, logistikov, vodičov, dispečerov, špeditérov či závozníkov.

Chýbajúci vodiči
Čo sa týka dopravy, akútny je podľa Združenia cestných dopravcov SR Česmad Slovakia najmä nedostatok profesionálnych vodičov nákladných vozidiel a autobusov.
„Podľa združením zistených údajov je na trhu dopyt približne po 1900 vodičoch nákladných vozidiel a 500 vodičoch autobusov. Na trhu sa však ročne vyskytne iba 900 vodičov nákladných áut a 250 vodičov autobusov, čo znamená, že každý rok chýba na Slovensku približne 1250 profesionálnych vodičov,“ uviedol Andrej Fekete, hovorca združenia Česmad.