BRATISLAVA.Viac ako tisíc výrobcov energie zo slnka či vetra, ktorí na začiatku roka 2015 stratili nárok na ročnú podporu pre administratívny zásah, zrejme bude žalovať štát.
Slovenská asociácia fotovoltiky a obnoviteľných zdrojov energií bude povzbudzovať výrobcov, aby podávali civilné žaloby a aktívne im bude v súkromných sporoch pomáhať v ochrane ich práv.
Štát totiž v roku 2013 zaviedol povinnosť každoročného nahlasovania záujmu výrobcov o podporu, hoci im podporu na výrobu elektriny zo zelenej energie už raz pridelil.
To sa nepáčilo opozičným poslancom a podali sťažnosť na Ústavný súd. Ten však teraz ich sťažnosť zamietol.
„Ústavný súd rozhodol, že štát môže občanov a podnikateľov šikanovať ukladaním absurdných administratívnych povinností a vynucovať ich plnenie likvidačnými sankciami,“ konštatoval Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorý navrhovateľov pred Ústavným súdom zastupoval.

Ústavný súd tak podľa neho dal štátu voľné ruky a stanovil nebezpečný precedens nielen pre odvetvie energetiky, ale aj pre všetky ostatné odvetvia.
Ministerstvo hospodárstva si chce najprv verdikt Ústavného súdu preštudovať. „Do preštudovania rozsudku sa k téme nebudeme vyjadrovať,“ reagoval jeho hovorca Maroš Stano.
Za nesplnenie povinnosti výrobca elektriny zo zelenej energie stráca automaticky podporu na jeden celý kalendárny rok. V prípade zariadenia na výrobu elektriny zo slnečnej energie s inštalovaným výkonom jeden megawatt ide podľa Poláčka o sumu viac ako 450-tisíc eur.
V prípade bioplynovej stanice s rovnakým inštalovaným výkonom je suma už rádovo vyššia - viac ako jeden milión eur.