BRATISLAVA. Dve rodiny z Prešova sa na každej domovej schôdzi snažia presvedčiť svoju susedu, aby prala cez deň, a nie o desiatej v noci. Počas odstreďovania je práčka natoľko hlučná, že ich to vyrušuje a niekedy aj zobudí ich troj- a štvorročné deti.
Suseda však tvrdí, že jedno pranie predsa nikomu nemôže prekážať a že ona na domáce práce inokedy nemá čas.
S hlukom bojuje aj Milan z Bratislavy, ktorého meno sme zmenili. Je na vozíčku, väčšinu času trávi doma a je už unavený z toho, že jeho suseda niekoľko hodín denne šije na šijacom stroji.
Doteraz sa to snažil vydržať, ale zaujíma ho, či sa môže niekde sťažovať. Kontaktu so samotnou susedou by sa najradšej vyhol.

Hluk: čo to vlastne je?
Ľudia, ktorí bývajú v panelákoch, veľmi často natrafia na hlučných susedov. Niektorí sa pravidelne hádajú a nadávajú si, ďalší si púšťajú televíziu na maximum, pretože majú slabší sluch, iným robia hluk malé deti.
Spory niekedy narastú do takých rozmerov, že treba volať políciu alebo sa obrátiť na súd. Čo všetko by mal človek vedieť predtým, ako hlučného suseda zažaluje a ako sa vôbec hluk na súde dokazuje?
Občiansky zákonník vraví, že nikto nesmie nadpriemerne obťažovať svojich susedov a zasahovať do ich práv, týka sa to aj hluku. Pod hlukom sa nemyslí len hlasný krik, búchanie predmetov o podlahu alebo vŕtanie neskoro večer. Hlukom môže byť aj zvuk, ktorý bežne nemusí byť nepríjemný.