BRATISLAVA. Ak by dôchodcovia nemali dlhy v nebankových spoločnostiach, poisťovniach alebo u telekomunikačných operátorov, mohli si vo februári užiť takmer dva milióny eur navyše.
Presne túto sumu im musela strhnúť Sociálna poisťovňa a poslať ju buď exekútorom, alebo priamo veriteľom.
Zadlžených dôchodcov, na ktorých je uvalená exekúcia, pritom každý mesiac pribúda. Štát tvrdí, že to rieši, čísla však ukazujú, že nie dostatočne.

Trend je jasný
Vo februári sa skracovali dôchodky takmer 36-tisíc ľuďom, exekučné zrážky dosiahli v priemere na človeka 54 eur. Zo štatistík vyplýva, že každý rok pribudne asi tritisíc ľudí, ktorým sa penzie musia pre dlhy zoškrtávať.
V akej sociálnej situácii sú títo ľudia, aký majú príjem, koľko majú rokov, prípadne ktorým spoločnostiam dlhujú najviac, nevie nikto povedať. Neexistuje ani analýza, kedy k týmto dlhom prišli, či pred nastúpením do dôchodku, alebo až ako dôchodcovia.
Sociálna poisťovňa tvrdí, že takéto údaje nemá. V septembri 2016 zverejnila na svojom webe len to, že až tretina všetkých penzistov, ktorým robí exekučné zrážky, má menej ako 60 rokov. Z toho vyplýva, že minimálne každý tretí exekvovaný dôchodca sa zadlžil zrejme vtedy, keď ešte pracoval.