BRATISLAVA. Na Slovensku objavili kontrolóri 21 ton mäsa nakazeného salmonelou. Ide o mrazené kuracie prsia a pečienky. Mäso našli v bratislavských skladoch. O výsledkoch kontrol informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).
Nakazené mäso na Slovensko dorazilo cez Holandsko a Poľsko. Rozdistribuovali ho do 54 reštaurácií po celom Slovensku. Podľa Matečnej ide o nezodpovednosť zo strany Brazílie.
Dvadsaťjeden ton mäsa predstavuje približne množstvo, ktoré sa zmestí do jedného až dvoch kamiónov. Celoročná spotreba hydiny na Slovensku je pritom 110-tisíc ton, teda množstvo nakazeného mäsa predstavuje zhruba štrnástinu dennej spotreby Slovákov.
Zdravie je len jedno
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) vraví, že aj napriek veľkému množstvu nakazeného mäsa na Slovensku nezistili zvýšený výskyt ochorenia na salmonelózu.
Kontroly však budú pokračovať aj naďalej. "Apelujeme na ľudí, aby sa pýtali na pôvod mäsa. Zdravie máme len jedno, investujme doň a nepozerajme len na cenu," povedala Matečná. Dodala, že riziko nákazy zníži riadna tepelná úprava mäsa.

Zvláštnym spôsobom
Mäso sa podľa riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša dostalo na Slovensko zvláštnym spôsobom, a to nie priamo z Brazílie.
"Na Slovensko ho doviezli štyri firmy," vraví Bíreš. Hlavným dodávateľom vraj bola poľská firma, medzi ďalších dovozcov patrí firma zo Žiliny a dve spoločnosti z Bratislavy.
"Doterajšie laboratórne testy preukázali 17 nevyhovujúcich vzoriek. V jednom z týchto brazílskych produktov sme zistili salmonelu kmeňa Heidelberg," vysvetľuje Bíreš. Tento typ je podľa neho rozšírený najmä v USA a Kanade, v Európe sa nevyskytuje.
"Kontroly vykonávame aj naďalej, zameriavame sa najmä na prevádzkovateľov, ktorí vlastnia sklady a obchodujú s touto komoditou vo väčšom množstve a dodávajú mäso reštauráciám a konečným spotrebiteľom," vraví Bíreš.

Ako znížiť riziko
Nakazené potraviny sú pre zdravie človeka nebezpečné. Nakazení ľudia pociťujú nevoľnosť, bolesti brucha, trpia silnými hnačkami či teplotami.
Pri nákupe potravín si treba všímať okrem dátumu spotreby aj to, ako výrobok vyzerá, teda napríklad zafarbenie a pach, ak je to možné.
Všímať si treba aj to, či je obal, v ktorom je mäso balené, nepoškodený. Riziko salmonelózy možno znížiť na minimum, ak potraviny prevaríme alebo tepelne upravíme aspoň pri teplote 70 stupňov Celzia v priebehu 15 minút.
Brazílske veľvyslanectvo: Vinníci sú potrestaní
V záujme spotrebiteľov v Brazílii aj v zahraničí sú tí, ktorí v kauze brazílskeho mäsa pochybili, exemplárne potrestaní.
"Pripomeňme, že 99,6 % brazílskych závodov produkujúcich mäso pracuje v súlade s medzinárodnými hygienickými požiadavkami a nie sú zapojené do nezrovnalostí," konštatuje v stanovisku k aktuálnej situácii s brazílskym mäsom veľvyslanectvo Brazílie na Slovensku.
Malé percento
Zo 4837 schválených mraziarenských zariadení bol podľa neho brazílskymi a európskymi úradmi zakázaný vývoz 21 zariadeniam, čo zodpovedá 0,43 % z celkového počtu.
"V Brazílii ani v zahraničí nebol k dnešnému dňu zaznamenaný žiadny prípad spotrebiteľa, u ktorého by sa prejavili zdravotné problémy po konzumácii brazílskeho mäsa monitorovaného zdravotníckymi orgánmi ministerstva poľnohospodárstva, chovu dobytka a zásobovania (MAPA)," konštatuje sa v stanovisku.
Boj proti korupcii
Operácia brazílskej federálnej polície, pripravovaná dva roky na základe sťažností v jednotlivých prípadoch korupcie a rozbehnutá 17. marca tohto roka, ukazuje podľa veľvyslanectva dôkladnosť brazílskej demokracie, autonómiu jej inštitúcií a transparentnosť, s ktorou sa brazílska vláda venuje boju proti korupcii vo všetkých oblastiach vládneho pôsobenia.
Brazílsky mäsový priemysel si podľa veľvyslanectva krajiny udržiava štandard kvality a prísny systém fytosanitárnej kontroly. Hlavné ázijské trhy, ktoré pôvodne pozastavili dovoz mäsa, ho zasa po nevyhnutných vysvetleniach obnovili, dodáva v stanovisku.
TASR