BRATISLAVA. Firmy na Slovensku sa sťažujú, že si z ľudí na úradoch práce nevedia vybrať kvalifikovaných zamestnancov a potrebujú pomoc.
Národná banka pritom vydala predpoveď, že koncom roka 2019 by mala evidovaná nezamestnanosť spadnúť až na 6,9 percenta, čo by bolo historicky najnižšie číslo. Dnes je 8,39-percentná.
Môže sa niečo také podariť? Nenarazia už úrady práce na masu ľudí, ktorí sa zamestnať nedajú?

Klesá, ale nie všade
Vranov nad Topľou je príkladom okresu, kde si ľudia hľadajú prácu veľmi ťažko. Vo februári, keď klesala nezamestnanosť takmer vo všetkých okresoch, bol Vranov jedným z troch, kde rástla.
Bez práce je tam vyše 8200 ľudí, čiže každý piaty v produktívnom veku. Vyše polovica z nich nerobí viac ako rok, podľa primátora Vranova Jána Ragana sú to väčšinou Rómovia a ľudia so žiadnym alebo len so základným vzdelaním.
„Mnohým ľuďom, ktorí poberajú sociálne dávky, sa neoplatí nastúpiť do práce, pretože by sa im znížil príjem. Preto sa prispôsobili systému, ktorý už dlhé roky pretrváva v tomto štáte a zostali doma,“ hovorí Ragan.
Východisko vidí v podpore investorov, výstavbe infraštruktúry okolo vodného diela Domaša alebo vo vzdelávaní nezamestnaných.
Okresy, kde je málo pracovných príležitostí, môžu ambiciózne plány na znižovanie nezamestnanosti pribrzdiť. Národná banka vraví, že asi polovica ľudí na úradoch práce už stratila pracovné návyky, no nezamestnanosť sa podľa nej pod sedem percent stlačiť dá.