SME

Spomienka na Berlín. Starí, mladé a utečenci

Príbehy lásky neboli na filmovom festivale v Berlíne to hlavné. Festivaloví hostia chodili po Postupimskom námestí so žltými papiermi „Osloboďte Olega Sencova“.

Return to Montauk Return to Montauk (Zdroj: Filmový festival v Berlíne)

Oleg Sencov doteraz nakrútil jediný film Gamer (2011). Po anexii Krymu v roku 2014 ho zatkli a odvliekli do Moskvy. Stal sa symbolickou, aj keď neprítomnou, postavou Berlinale, 67. ročníka medzinárodného filmového festivalu.

Návrat do Montauku.

Sedemdesiatročný nemecký režisér Volker Schlöndorff nakrútil film Návrat do Montauku (Return to Montauk). Film bol zaradený do medzinárodnej súťaže festivalu. Má medzinárodné obsadenie a rozpráva sa v ňom po anglicky. Na festivale ho privítali s rozpakmi ako citovo prázdny a neúprimný.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér V. Schlöndorff ho nakrútil v nemecko- -francúzsko-britskej koprodukcii ako poctu švajčiarskemu dramatikovi Maxovi Frischovi. Obaja umelci si boli blízki. Spoznali sa počas nakrúcania Schlöndorffovho filmu Homo Faber. Bolo to v čase, keď bol M. Frisch na sklonku života a mal za sebou dve vzplanutia k oveľa mladším ženám.

Komplikované vzťahy so ženami oboch mužov zbližovali. M. Frisch o svojich dvoch mladých priateľkách napísal autobiografiu Montauk. V. Schlöndorff sa ním inšpiroval. Návrat do Montauku si zachováva črty príbehu M. Frischa. Odohráva sa počas niekoľkých dní v New Yorku a na Long Islande.

V. Schlöndorff sa snaží vyrovnať predovšetkým so svojím životom a tvorbou. Držiteľ Zlatej palmy z Cannes a amerického Oscara za film Plechový bubienok rozpráva o piatich dňoch Maxa Zorna, známeho švédskeho spisovateľa, žijúceho v Berlíne. Hrá ho švédsky herec Stellan Skarsgård. Max číta v newyorskej verejnej knižnici zo svojho nového románu. Sprevádza ho mladá čiernovlasá priateľka Clara (Susanne Wolffová). Ona žije v New Yorku, on v Berlíne.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci traja starí muži z tohtoročného Berlinale majú peniaze, prežili pestrý život a ženy sú pre nich skôr estetické obohatenie než bytosti na trvalý vzťah.

Zrazu sa všetko zmení. Spisovateľ nechá Claru a vyhľadá svoju dávnu lásku z Drážďan. Zoznámil sa s ňou po páde Berlínskeho múru. Rebecca Epsteinová (Nina Hossová) je pôvodom zo socialistickej Nemeckej demokratickej republiky. Zorn sa snaží nadviazať na dávne city, ale priepasť medzi oboma milencami je už príliš veľká.

Fantastická žena

Čilský režisér a scenárista Sebastián Lelio nakrútil film o vzťahu starého boháča a mladej ženy. Zatiaľ čo u V. Schlöndorffa zostáva sexualita na okraji, pre S. Leila je v centre diania. Čilsko-španielsko- nemecký film Fantastická žena (Una Mujer Fantástica) je precízny portrét transsexuálky Mariny, ktorú hrá čilská transsexuálna herečka a operná speváčka Daniela Vegová, ktorá sa narodila ako muž.Bolo to gesto súčasnosti, v ktorej by si nejednotná Európa rada zahrala svetovú rolu. Zatiaľ skôr čaká, čo urobia Donald Trump a Vladimir Putin.Marina má pomer s Orlandom (Francisco Reyes) a plánuje s ním výlet k vodopádom Igazú. Ten sa však nikdy neuskutoční.

SkryťVypnúť reklamu

Orlandovi sa po milovaní urobí nevoľno. Marina ho sprevádza do nemocnice, kde Orlando zomrie. Marina, ktorá bola dlho jedinou Orandovou partnerkou, je zrazu konfrontovaná s nenávisťou jeho rodiny. Nesmie ísť ani na pohreb a pripravia ju o to, čo jej Orlando venoval. Musí absolvovať aj ponižujúce vyšetrovanie na úrade pre sexuálne násilie. Policajtovi len ťažko dochádza, že meno v jej identifikačnej karte je Daniel.

Čudní vtáci

Tretia láska starého muža je Vivienne vo filme Čudní vtáci (Drôles d‘Oiseaux) francúzskej režisérky Élise Girardovej. Dievčina je trochu zvláštna, neistá existencia. Presťahovala sa do Paríža a náhodou sa zoznámila so sedemdesiatročným majiteľom antikvariátu Georgom (Jean Sorel), ktorý má temnú minulosť. Možno spolupracoval s mafiou a na antikvariáte mu nezáleží.

SkryťVypnúť reklamu

Vivienne sa do neho zamiluje. Pomáha mu v obchode a počúva jeho cynické a „samozožieracie“ reči. Rada číta knihy Marguerite Durasovej a Virginie Woolfovej. Knihy sú pre ňu posvätné. Pre Georga je to len súbor slov. Dáva jej peniaze a jedného dňa zmizne. Malá parížska etuda sa odohráva na oboch brehoch Seiny, pod platanmi a v kaviarničkách.

Všetci traja starí muži z tohtoročného Berlinale majú peniaze, prežili pestrý život a ženy sú pre nich skôr estetické obohatenie než bytosti pre trvalý vzťah. Mimochodom, Vivienne hrá Francúzska Lolita Chammahová, dcéra herečky Isabelle Huppertovej a režiséra Ronalda Chammaha. Tridsaťtriročná Lolita si už zahrala niekoľko úloh.

Má však problém s matkou, s ktorou ju diváci porovnávajú. Povedala, že ju deprimuje hovoriť o nej. Túži po umeleckej suverenite, k akej sa dopracovala Chiara Mastroianniová, dcéra Catherine Deneuvovej a Marcella Mastroianniho.

SkryťVypnúť reklamu

Súdny proces

Dokument ruského režiséra Askolda Kurova Súdny proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov (The Trial: The State of Russia vs. Oleg Sentsov) nakrútili v estónsko- poľsko-českej koprodukcii.

Jeho ťažiskom je inscenovaný proces v Rostove na Done, kde bol režisér označený za človeka sympatizujúceho s fašizmom a za strojcu teroristických útokov na Kryme. Odsúdili ho na dvadsaťročné väzenie. Trest prijal so stoickým pokojom.

„Bránili sme sa a zvíťazili sme,“ hovorí o revolúcii na Ukrajine.

„V Rusku to skôr či neskôr bude podobné,“ dodal. Na berlínsku premiéru prišiel Sencovov ruský obhajca, príbuzní a priatelia. Bokom nezostal ani Blízky východ. Film belgického režiséra Philippa van Leeuwa Insyriated ukazuje život jednej rodiny v bytovke na okraji Damašku, z ktorej sa všetci odsťahovali.

SkryťVypnúť reklamu

Všade naokolo sú ostreľovači. Front je len kilometer a pol vzdialený. Rodina sa snaží zabezpečiť si potraviny a vodu. Všetko sa krúti okolo prežitia na niekoľkých štvorcových metroch.

Veľkí priaznivci

Film Mladý Karol Marx (Le Jeune Karl Marx) Raoula Pecka nakrútili vo francúzsko-nemecko-belgickej koprodukcii. Hrá v ňom aj Čech žijúci v Taliansku Ivan Franěk. R. Peck sa narodil na Haiti, vyrastal v Kongu, vyštudoval v Berlíne a žije v Paríži.

Sám sa považuje skôr za občianskeho aktivistu. Nakrútil film o zavraždenom konžskom politikovi Patriceovi Lumumbovi či o americkom spisovateľovi Jamesovi Baldwinovi. „K filmu som sa dostal cez politiku,“ povedal. „Boldwin aj Marx vyšli z módy. Ale teraz vidíme, že majú čo povedať aj dnes.“

Revolučný film o K. Marxovi a o nevyhnutnosti zmeniť spoločenský systém si našiel v Berlíne veľkých priaznivcov. Po festivale sa dostáva do distribúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Odvrátená strana

Ďalší filmový revolucionár je fínsky režisér Aki Kaurismäki, ktorý sa s filmom Na odvrátenej strane nádeje (The Other Side of Hope) dostal do medzinárodnej súťaže. Do Helsínk prichádza loďou sýrsky utečenec z Poľska, odkiaľ ho vyhnali náckovia. Do Európy sa dostal balkánskou trasou. Lode sú vo všetkých Kaurismäkiho filmoch symbolické. Sú to vlastne ľudia bez stáleho prístavu, stále v pohybe.

Paradoxné je, že sám režisér je odporca globalizácie, milovník lokálnych kultúr a myslí si, že pokrok sa mal zastaviť niekde pri faxe. Vo svojom novom filme sa jednoznačne postavil na stranu sýrskeho vydedenca Khaleda (Šervan Haji).

Podobne ako v doterajších filmoch je fanúšikom outsiderov. Iných hrdinov ako utečencov Kaurismäki ani nepozná. Režiséra privítali v Berlíne s ováciami postojačky. Na tlačovej konferencii nemlčal, ako je to jeho zvykom, ale hovoril o Európe, utečencoch a ľudskosti. Dokonca žartom povedal, že svojím filmom chce zmeniť svet.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme postaviť steny, ale nimi sa migrantom neubránime, skôr len skryjeme vlastné zločiny.

„Duchovná podstata Európy spočíva v súcite. Vo Fínsku sme prijali veľa utečencov, ale zrazu ich považujeme za nepriateľov. V Európe nevidím žiaden kultúrny obrat, ktorý by vznikol pre utečencov. Môžeme postaviť steny, ale nimi sa migrantom neubránime, skôr len skryjeme vlastné zločiny,“ povedal.

Kaurismäkiho film je úsporný a vtipný. Zodpovedá realite, v ktorej chýbajú súcit, humanizmus a medziľudské hodnoty. Aj film slovenskej režisérky Ivety Grófovej Piata loď vyjadruje podobné humanistické posolstvo ako snímka A. Kaurismäkiho. Aj keď v nej nenájdeme utečencov, ale malé deti zo Slovenska.

Aj ony sú bez domova a nikomu na nich priveľmi nezáleží. Možno to film pomôže zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (22. 5. 2025)
USD 1.132
AUD 1.757
CZK 24.867
JPY 162.760
CAD 1.572
GBP 0.845
HUF 402.050
PLN 4.242
CHF 0.935
SEK 10.845

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 119
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 792
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 923
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 223
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 057
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 048
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 030
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 795
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 891
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 183
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 679
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 655
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 162
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 947
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


38
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


21
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

O kratšom pracovnom čase hovoril pred rokom aj Fico.


28

Ak by politici netorpédovali druhý pilier, na účtoch by ľudia mali o dve až osem miliard eur viac, hovorí Nalevanko.


a 2 ďalší
Kevin Hassett, riaditeľ americkej Národnej ekonomickej rady.

Ekonóm očakáva priebehu nasledujúcich dvoch týždňov nové obchodné dohody.


TASR 3
Logo pri centrále Microsoftu v Redmonde.

Aurora prekonala operačné strediská na predpovedanie hurikánov.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 795
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 891
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 183
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 679
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 655
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 162
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 947
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťZatvoriť reklamu