BRATISLAVA. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) podporuje návrh straníckeho predsedu Andreja Danka, aby sa do Ústavy SR vložila veta, že „pôda ako neobnoviteľný prírodný zdroj požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti.“
Po prijatí zmien v Ústave avizuje sprísňovanie zákona o podmienkach predaja poľnohospodárskej pôdy s cieľom sprísniť prevod pozemkov na cudzincov.
Či sú takéto opatrenie nevyhnutné, nie je jasné. Matečná totiž v relácii RTVS Sobotné dialógy priznala, že ministerstvo nemá údaje o tom, koľko poľnohospodárskej pôdy skúpili cudzinci, či z nej urobili stavebné pozemky a aké sú trendy.
„Čísla nemáme k dispozícii, ale máme indície,“ reagovala Matečná. Ako príklad „indície“ použila informáciu, že „podnikateľské skupiny“ skupujú celé družstvá a z nich potom vyberajú nevyužívanú poľnohospodársku pôdu.
O aké skupiny ide, ministerka nepovedala. Poslanec parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo Martin Fecko (OĽaNO) zas tvrdí, že investori z cudziny a podnikatelia vlastnia asi 150-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Zdroj údajov nespresnil.

Ani o pokutách nevie
Novelu Ústavy SR predložili do parlamentu poslanci SNS okolo predsedu Andreja Danka. Tvrdia, že zahraniční podnikatelia sú rizikom pre nákup slovenskej pôdy, lebo môžu mať snahu využiť tieto pozemky na stavebné.
„Súčasná legislatíva vníma pôdu ako hociktorý iný tovar, podľa nás je pôda neobnoviteľný prírodný zdroj,“ tvrdia poslanci SNS. V piatok prešiel ich návrh do druhého čítania, ďalej o ňom budú poslanci rokovať na májovej schôdzi.
Moderátor Sobotných dialógov Braňo Dobšinský oponoval, že je vecou jednotlivých úradov, aké pravidlá využívania poľnohospodárskej pôdy nastavia.
Upozornil napríklad, že okresné úrady môžu dávať pokuty podnikateľom, ktorí svojvoľne a bez povolení postavia na poľnohospodárskom pozemku bytovku alebo parkovisko.
Koľko takých pokút úrady udelili, Matečná nevie. Tvrdí, že nedostáva informácie z okresných úradov, ktoré patria pod ministerstvo vnútra vedené Róbertom Kaliňákom (Smer).
„Ťažko sa nám komunikuje aj vo vyberaní pokút či vo vydávaní reštitučných rozhodnutí,“ vyhlásila ministerka.

Pôdu si môže prenajať
Matečná avizuje, že do parlamentu pošle aj novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.
Tento zákon zaviedla druhá vláda Roberta Fica v roku 2014, keď bol ministrom pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru.
Európska komisia preň hrozí Slovensku žalobou, pretože diskriminuje občanov a podnikateľov z iných štátov Únie pri nákupe pozemkov.
Napríklad ustanovuje, že poľnohospodársku pôdu môže u nás kúpiť len osoba alebo firma, ktorá tu má aspoň 10-ročné bydlisko alebo sídlo. Kupcom môže byť zároveň len farmár s aspoň trojročnou praxou.
Ministerka v Sobotných dialógoch povedala, že podmienku 10-ročného pobytu vypustia, ale ostatné výhrady Komisie nebudú akceptovať. Keď moderátor Dobšinský oponoval, či je teda cudzinec horší vlastník než Slovák, Matečná odvetila, že ministerstvo nehodnotí vlastníkov podľa toho, či sú horší alebo lepší.
„Ale pôda je základný výrobný nástroj, neobnoviteľný zdroj a musíme ju chrániť. Maďarsko napríklad bráni aj nájmu pôdy, nielen predaju. My v nájme neobmedzujeme nikoho,“ povedala Matečná.
„Neobávame sa, že Komisia povie, že porušujeme štyri základné slobody Únie (voľný pohyb tovaru, voľný pohyb osôb, sloboda poskytovania služieb a voľný pohyb kapitálu, pozn. red.),“ dodala ministerka.
Keď bude chcieť na Slovensku po novom podnikať v poľnohospodárstve zahraničný investor, bude mať podľa Matečnej možnosť prenajať si pôdu.