SME

Poznám vás podľa prstov

Podnikanie považuje za oveľa zaujímavejšie ako dobre platené miesto vo veľkej nadnárodnej firme.

Ján Lunter, Innovatrics Ján Lunter, Innovatrics (Zdroj: Vladimír Kampf)

„Je to cesta s nejasnejším koncom, ale ponúka viac tvorivosti,“ hovorí Ján Lunter, ktorý v súťaži EY Podnikateľ roka 2016 získal ocenenie Technologický podnikateľ roka a cenu Profitu za najkrajší podnikateľský príbeh.

Predstava, že má nastúpiť do veľkej firmy, kde bude asi aj o desať rokov, ho desila. „Zdalo sa mi to príliš predvídateľné. Aby som nekrivdil ľuďom zamestnaným v korporáciách – možno je to zaujímavé a podnetné prostredie, ale mne pripadalo trocha nudné,“ vysvetľuje J. Lunter.

Vyštudoval telekomunikácie a informačné technológie vo Francúzsku na univerzite Télécom ParisTech. Už tam sa hlbšie zaujímal o biometriu. Je to technológia na rozpoznávanie obrazu, konkrétne rozpoznávanie odtlačkov prstov a tváre. Jedna z možností využitia sú bezpečnostné systémy, ale technológia má oveľa širšie uplatnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Lunter začínal pred štrnásti mi rokmi, v tom čase rozpoznávanie odtlačkov prstov nefungovalo tak dobre ako dnes.

„Biometria sa využíva napríklad prikontrole vstupov ľudí do nejakého priestoru. Ale napríklad aj v aplikáciách, ktoré prinášajú komfort pri využívaní zariadení. Pomerne rozšírené je napríklad odblokovanie mobilného telefónu odtlačkom palca,“ vysvetľuje J. Lunter.

Dodáva, že firma robí aj na projektoch, ktoré súvisia so zabezpečením volieb. Tam ide o zvýšenie kvality údajov o voličoch, čistenie databáz a manažment identít.

Obraz a informácia

Na začiatku to bola technická výzva. „Videl som, ako vyzerajú fotografie odtlačkov prstov, a uvedomil som si, že počítač tieto snímky nevyhodnotí ako jednotky a nuly a neposkytne jednoznačnú informáciu. V biometrii sa bavíme o pravdepodobnostiach. Študoval som rozpoznávanie obrazu, a tak som premýšľal, ako z obrazu – napríklad odtlačku prsta – dostať informáciu, ktorú by vedel spracovať počítač,“ hovorí J. Lunter a pokračuje opisom operácií, ktoré sú pre laika tak trocha španielska dedina.

SkryťVypnúť reklamu

J. Lunter začínal pred štrnástimi rokmi, v tom čase rozpoznávanie odtlačkov prstov nefungovalo tak dobre ako dnes. Hovorí o veľkom progrese. „Cítil som, že by som mohol technológiu zlepšiť,“ spomína. Keď začínal pracovať v biometrii, na trhu už boli firmy, na ktoré sa pozeral s rešpektom.

„Uvažoval som, či vôbec niekedy môžem dosiahnuť ich úroveň, ale časom sa to podarilo. Neboli sme prví, kto prišiel s rozpoznávaním obrazu, vo svete bolo niekoľko riešení. Na Slovensku sme boli pioniermi, nik iný takýto softvér nerobil,“ spomína.

Nič pre laikov

Innovatrics pôsobí globálne. Klientmi sú systémoví integrátori – teda firmy, ktoré používajú technológie tretích strán, navzájom ich skombinujú a prepoja do jedného systému. Konečnými používateľmi sú často vlády a štátne správy krajín.

SkryťVypnúť reklamu

„Biometrický softvér sa používa napríklad pri vydávaní pasov. Niekedy naše produkty končia vo finančnej sfére, banky využívajú biometriu pri registrácii žiadateľov o úvery najmä v rozvojovom svete. Náš softvér zabezpečí, že jeden obraz sa rovná jednej identite v databáze tvárí alebo odtlačkov prstov,“ opisuje J. Lunter.

Problém identity je horúcou témou najmä v rozvojových krajinách. Často sa nevie, koľko obyvateľov majú. Odtlačky prstov poslúžili vo viacerých krajinách pri sčítaní ľudu najmä na to, aby jeden človek nebol viackrát registrovaný. Úplné začiatky firmy Innovatrics prebiehali ešte na internáte vo Francúzsku.

„Tam som začal s vývojom algoritmu, vtedy som ani netušil, že z toho bude firma. Nápad dozrieval postupne. Mal som šťastie, že som zažil zrod otcovej firmy, mal som predstavu, ako sa veci robia. Hľadal som tím ľudí, ktorí by do podnikania išli so mnou. Spoločnosť sme založili traja – môj profesor z univerzity Jean Leroux Les Jardins, Viktor Fischer, ktorý vo Francúzsku študoval ekonómiu, a ja,“ uvádza J. Lunter.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je vo firme zhruba 80 ľudí. V Bratislave sídli technický vývoj i medzinárodný obchod a marketing. Časť obchodníkov pracuje v zahraničí. „Máme človeka v Singapure, v Severnej Amerike, v Mexiku a vývojovú pobočku sme otvorili v Brne,“ vymenúva J. Lunter.

Rodinný kód

Otec J. Luntera stále podniká, ale firmu postupne odovzdáva synom. Firma sa volá Lunter, ale vznikla s názvom Alfa Bio a produkuje výrobky zdravej výživy, napríklad rôzne vegetariánske nátierky a tofu. Súrodencov má J. Lunter päť, z toho sú traja bratia.

„Ja jediný som inklinoval k informačným technológiám. Talent na IT má aj sestra, ktorá študuje. Uplatnenie si ešte len hľadá,“ opisuje rodinnú situáciu J. Lunter. Každý zo súrodencov je iný, takže podľa neho nehrozí porovnávanie ani rivalita. Keď spoločnosť Innovatrics začínala, otázkami firemnej kultúry sa v nej vlastne ani nezaoberali.

SkryťVypnúť reklamu

„Pred troma, štyrmi rokmi sme sa zamysleli a načrtli sme si naše hodnoty. Bol to pre mňa silný moment, keď som si uvedomil, že sme s kolegami našli spoločné prvky, ktoré nás spájajú,“ spomína J. Lunter.

Innovatrics je firma, ktorá funguje bez investorov a rastie organicky.

Ako príklad spoločnej hodnoty uvádza nezávislosť. Innovatrics je firma, ktorá funguje bez investorov a rastie organicky. „Je pre nás dôležité, že sami rozhodujeme o tom, ktorý projekt chceme robiť, a nie sme pod finančným tlakom investora. Sme slobodní v tom, čo robíme a ktorej doméne sa venujeme. Vďaka tomu vieme byť inovatívni, môžeme sa pustiť aj do vývoja produktu, ktorý nesľubuje od začiatku finančný prospech,“ vysvetľuje piliere fungovanie firmy J. Lunter.

Dôležitá je kvalita produktov, otvorenosť, vo firme robia radi zložité veci. Na poznámku, že informačné technológie od počítačov až po softvéry by mali byť jednoduché a ovládateľné intuitívne, J. Lunter reaguje súhlasom, ale pripomína, že produkty jeho firmy využívajú systémoví integrátori, teda nie laici.

SkryťVypnúť reklamu

Zložité veci

„Nerobíme softvér pre finálneho používateľa. Biometria je vo svojej podstate zložitá záležitosť, rozpoznať odtlačok prsta je náročné, lebo napríklad nie vždy sú to dokonalé obrazy. Môžu byť zašumené, prst môže byť vlhký, odtlačok zrotovaný, pootočený. Algoritmus musí byť preto sofistikovaný, aby odtlačky dobre spracoval a to je pre nás výzva,“ uvažuje J. Lunter.

Dodáva, že rovnako náročné je robiť medzinárodný obchod, ale výzvy ho evidentne bavia. „Robíme niečo, čo nás napĺňa.“ Sila Innovatricsu je v tom, že dáva ľuďom zaujímavú prácu.

„Je zlé, keď niekto vyštuduje odbor, ktorý ho zaujíma, a potom nastúpi do práce a robí nezaujímavé, nudné veci. Verím, že u nás sa ľudia nenudia. Naše konceptuálne projekty vyžadujú intelekt, všetko ostatné je až druhoradé,“ zvýrazňuje J. Lunter. Aj pre technologických inžinierov je súčasnosť veľmi zaujímavá. Autá začínajú jazdiť samy, prakticky vo všetkých sférach sú nové veci už každodennosťou.

SkryťVypnúť reklamu

„To ma baví, chcem vedieť, ako bude vývoj pokračovať a byť jeho súčasťou. Ak to bude v mojich silách, chcem sa na progrese podieľať. Biometria môže poslúžiť napríklad pri upozornení vodiča na únavu, softvér vie zisť, že hrozí mikrospánok. Program dokáže rozpoznať to, čo vedia ľudia – keby vedľa vás niekto sedel, tak zistí, že zaspávate. Dá sa tak predísť tragédiám. Biometria však môže byť užitočná aj inde ako v automobilizme,“ vysvetľuje J. Lunter.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 262
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 318
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 872
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 548
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 394
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 156
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 101
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 482
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 246
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 780
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 218
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 028
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 438
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 471
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


Výrobcovia hodiniek budú patriť medzi najviac poškodených americkými clami.


TASR
Prešovské sídlisko Sekčov.

Výraznejší nárast nastal len v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.


TASR
Ilustračné foto.

Spotreba klasického pivo v Nemecku už roky klesá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 101
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 482
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 246
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 780
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 218
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 028
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 438
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 471
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu