KOŠICE. Zrušenie verejnej súťaže zo strany štátu na projekty pozemkových úprav kritizujú Komora pozemkových úprav (KPÚ) SR, Komora geodetov a kartografov (KGA) a Zamestnávateľský zväz geodézie a kartografie (ZZGK).
Súťaž s finančnými prostriedkami z eurofondov v celkovej sume 37,6 milióna eur bez DPH sa mala týkať 132 katastrálnych území všetkých krajov okrem Bratislavského. Vyhlásená bola koncom roku 2015 a k jej zrušeniu došlo v marci tohto roka. Verejné obstarávanie robilo pre rezort pôdohospodárstva ministerstvo vnútra.
Stavovské a profesijné organizácie označili na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach zrušenie súťaže za nedostatočne odôvodnené a samoúčelné. Poukazujú ďalej na to, že od roku 2009 nebolo na projekty pozemkových úprav úspešne ukončené žiadne verejné obstarávanie.
Usporiadanie rozdrobeného pozemkového vlastníctva
"Pozemkové úpravy považujeme z hľadiska potrieb štátu a konečných užívateľov - čiže obcí, vlastníkov, investorov, agropodnikateľov, farmárov či vinárov, ako jediný nástroj na usporiadanie rozdrobeného pozemkového vlastníctva na Slovensku s obnovou vidieckej krajiny, rozvojom územia i celého hospodárstva. Žiaľ, štát už ôsmy rok nezadal nový projekt, už tretie verejné obstarávanie bolo, môžeme povedať, zmarené alebo zrušené a žiadny projekt sa v súčasnosti na objednávku štátu nerobí," uviedol dnes pre novinárov predseda KPÚ Vladimír Uhlík.
V odôvodnení zrušenia súťaže sa uvádza, že stanovenie podmienok účasti by mohlo byť v rozpore s právnymi predpismi a základnými princípmi verejného obstarávania.
"Verejný obstarávateľ dostatočne neinformoval uchádzačov, aké zistenia v súvislosti so stanovením podmienok účasti neumožňujú v postupe zadávania zákazky pokračovať. Uchádzači o predmet zákazky preto nemôžu posúdiť opodstatnenosť a zákonnosť zrušenia verejného obstarávania a nemôžu v súčasnom štádiu riadne uplatniť inštitút podania námietok, čím bol porušený princíp transparentnosti a nediskriminácie," vyhlásila trojica organizácií.
Pokiaľ mal obstarávateľ pochybnosti, mal podľa Uhlíka použitý postup zadávania zákazky dať na kontrolu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), čo sa nestalo.
Rok a päť mesiacov
Od vyhlásenia súťaže po jej zrušenie uplynul rok a päť mesiacov. Zrušenie podľa kritikov významnou mierou ovplyvní zamestnanosť v geodetických a kartografických spoločnostiach, ktoré boli uchádzačmi vo forme skupín dodávateľov, a "drasticky zredukuje kapacity schopné do budúcnosti projektovať pozemkové úpravy". Do súťaže sa zapojilo viac ako 60 firiem, ktoré mali blokované finančné prostriedky vo forme zábezpeky v sume presahujúcej pol milióna eur a udržiavali kapacity na splnenie predmetu zákazky.
Stavovské a profesijné organizácie ďalej poukazujú na to, že vláda si dala do programového vyhlásenia úlohu usporiadať pozemkové vlastníctvo. Rozdrobené vlastníctvo komplikuje nielen poľnohospodárske využívanie pozemkov, ale aj podnikanie a investície, výstavbu rodinných a bytových domov, ale aj majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pre výstavbu ciest.
Príkladom je slovenská vinohradnícka oblasť Tokaj, kde problém nevysporiadaných pozemkov bráni rozvoju miestnych vinohradov. Z výmery zhruba 900 hektárov sú vinohrady využívané len na 56 %. "Sme veľmi sklamaní, že vláda alebo štát nebol dodnes schopný zabezpečiť pozemkové úpravy ani na tomto malom území," konštatoval predseda združenia vinárov Tokaj Regnum Pavel Eftimov.
Podľa starosta obce Jablonov nad Turňou Slavomíra Zubriczkého problém nevysporiadaných pozemkov má negatívny vplyv na samosprávy v oblasti výberu daní, lákania investorov či rozvoja poľnohospodárstva.