NEW YORK, BRATISLAVA. V každej väčšej redakcii sedí dátový novinár, ktorý celé dni ťuká do Excelu a hľadá v nudných číslach súvislosti. Častokrát sú však výstupy z dátovej žurnalistiky nezrozumiteľné alebo nesympatické väčšine čitateľov.
Dátová novinárka a ilustrátorka z The Guardian US Mona Chalabi sa rozhodla, že svojimi grafmi zaujme aj tých čitateľov, ktorí infografike nezvyknú venovať príliš veľa času.
Kresba je zámer
Chalabi vzala do ruky pastelky a štatistiku začala prekresľovať do grafov, ktoré pripomínajú detskú kresbu.

„To, že grafy vyzerajú ako detská kresba je zámer. Pôvodná idea je, že ktokoľvek môže graf v takejto podobe kopírovať a šíriť ďalej,“ hovorí Mona Chalabi pre denník SME.
Všetky grafy Chalabi kreslí ručne aj keď niekedy ich dokresľuje v programe Adobe Illustrator, prípadne si pomôže s programom Adobe After Effects.
Dátová novinárka hovorí, že najviac času jej zaberie hľadanie spoľahlivých dát, z ktorých čerpá. „Keď nájdem dobrú štatistiku, zvyčajne mi trvá hodinu až dve, kým to všetko prekreslím do grafu.“
Nebojí sa tabu
Chalabi sa v grafoch nevyhýba ani tabuizovaným témam alebo kontroverzným kresbám napríklad pohlavných orgánov.
„Redakcia ma v tomto smere neobmedzuje. Témy si vyberám sama, prípadne mi ich navrhnú kamaráti alebo čitatelia,“ vysvetľuje.
Hoci pomer uznania a kritiky je jedna k jednej, Chalabi považuje konštruktívnu kritiku za užitočnú a vždy sa snaží relevantné pripomienky zapracovať do svojich ďalších grafov.

Graf zobrazuje mesiace v roku, kedy je v USA najintenzívnejšia chrípková sezóna. Najviac Američanov má chrípku v mesiaci február, pretože vtedy chrípkové obdobie vrcholí.

Graf zobrazuje miesta, kde ľudia v USA najčastejšie zomierajú. Najväčšie percento Američanov zomiera v nemocnici, nasleduje vlastný dom, sanatórium, ostatné miesta a na chvoste grafu je pohotovosť.

Graf sa zaoberá rodinkárstvom v rôznych krajinách sveta. Najmenšia miera rodinkárstva je vo Fínsku, najväčšia v Zambii.

Graf znázorňuje, koľko pokút za nikáb (šatka, ktorá zakrýva tvár okrem očí) dostali ženy vo Francúzsku od roku 2011 do roku 2015.

Graf mapuje život slávneho športovca Muhammada Aliho od roku 1960 do roku 1981. Zelenou farbou sú vyznačené víťazstvá, červenou prehry, oranžovou remíza a šedou zápas, ktorý skončil bez víťaza a porazeného z dôvodov, ktoré nemohli bojovníci ovplyvniť.

Graf znázorňuje ako sa od roku 2008 do roku 2016 zvýšil počet Američanov, ktorí začali cvičiť jogu. V roku 2008 jogu precvičovalo necelých 16 miliónov Američanov a vlani ich bolo viac ako 36 miliónov.

Graf ukazuje, ako sa zvýšila spotreba cukru na jednu osobu za rok v priebehu troch storočí. Kým v 18. storočí človek za rok skonzumoval priemerne desať kíl cukru, na konci 20. storočia je to už cirka 80 kíl cukru.
Kto je Mona Chalabi
• Vyštudovala medzinárodné vzťahy, bakalára obhájila na The University of Edinburgh, magisterský titul získala na prestížnej francúzskej univerzite Institut d'études politiques de Paris (Sciences Po Paris).
• V roku 2015 sa podieľala na dokumente o rasizme pre televíziu BBC. Pracovala aj pre Al Jazeera English či Bank od England. Skúsenosti z oblasti dát nabrala najmä vtedy, keď robila pre FiveThirtyEight, čo je platforma, ktorá sa zameriava na prieskumy verejnej mienky z oblasti politiky, ekonómie či športu.
• Od roku 2016 pôsobí ako dátová editorka a ilustrátorka v The Guardian US.

Graf zobrazuje krajiny, ktoré riadia ženy. Dĺžka ruky symbolizuje počet rokov. Bangladéš riadi žena už takmer 25 rokov.

Graf zobrazuje percento žien a mužov z rádov homosexuálov, heterosexuálov a bisexuálov, ktorí tvrdia, že vždy dosiahnu orgazmus.

Graf ukazuje, v akom veku ženy po prvý raz pocítili príznaky menopauzy - návaly tepla - a ako dlho tieto stavy trvali. Ženy, na ktoré návaly tepla prišli po prvýkrát vo veku od 42 do 44,9 uviedli, že tieto príznaky pociťovali ešte približne desať rokov. Naopak ženy, ktoré príznaky menopauzy pocítili po 55 roku života uvádzajú, že návaly tepla u nich trvali necelých sedem rokov.

Graf znázorňuje platové rozdiely podľa rasy. Kým biely muž zarobí jeden dolár, Ázijčan zarobí približne dolár a desať centov, ale hispánska žena len poldolár.