Aliancia sa pomerne kriticky postavila k novému slovenskému zákonu o odpadoch, ktorý vstúpil do platnosti od minulého roka. Prečo?
Z pohľadu podnikateľov je zákon veľmi komplikovaný a málo transparentný. Doteraz niesli finančnú záťaž za odpady aj obyvatelia a spotrebitelia, novým zákonom sa celá presúva na firmy. Musia sa registrovať, nahlásiť, aké odpady v akých množstvách produkujú, a podľa toho im vyrubia poplatok. Týmito financiami budú potom disponovať organizácie zodpovednosti výrobcov a investujú ich do triedenia odpadu a budovania recyklačných kapacít. Pri takomto systéme je veľmi ťažké vystopovať osud peňazí, ktoré podnikatelia za svoj odpad zaplatia, ale aj osud samotného odpadu. Je, myslím, namieste, že ak podnikatelia za niečo odvedú peniaze, zaujímajú sa o ich osud.
Aké riešenie by ste si predstavovali?
Keď som napríklad vypustil 500 ton hliníka a zaplatil som za to, chcel by som vidieť, že sa to niekde inde objavilo. V 21. storočí by nemal byť problém vytvoriť informačný systém, v ktorom by sa to dalo sledovať. Máme na Slovensku mnoho veľkých registrov, tak prečo nie aj o odpadoch a recyklovaní. Praktický účel zákona – zvýšiť triedenie a recykláciu odpadu – je v súčasnej podobe nepostihnuteľný. Nie je isté ani to, či je daň dobre nastavená.