Spor medzi operátormi a televíziou Joj sa vyostril v polovici apríla. Joj chce od operátorov, aby im platili za obsah. Jej generálny riaditeľ MARCEL GREGA hovorí, že týmto krokom sa chce stať televízia konkurencieschopnejšou.
Začiatkom roka vypli operátori hlavný kanál televízie Prima a televízie Nova. Na ich vypnutie ste zatlačili vy.
„Ani jedna z týchto staníc nemala v minulosti z pôsobenia na Slovensku nič, len škodili samy sebe. Napríklad CME (majiteľ televízie Nova a televízie Markíza, pozn. red.) nevedelo u nás obchodovať s reklamným priestorom českej Novy, rovnako ako aj Prima.
České stanice z vlastnej iniciatívy, a možno aj na základe toho, čo sme urobili my v Česku, si založili vlastné, pre Slovensko licencované stanice. Priamo ich predávajú operátorom, zároveň predajú reklamný priestor. Ide o komerčného podnikateľa, ktorý na Slovensku podniká, hoc v menšom.“
Kto je Marcel Grega
V televízii Joj pôsobí od roku 2007. Vtedy nastúpil na miesto finančného riaditeľa. Začiatkom roka 2014 sa stal generálnym riaditeľom televízie, keď vo funkcii nahradil Františka Borovského. Vyštudoval Fakultu manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení školy pracoval v Newtown Savings Bank v americkom Newtone, v Capital Growth Management v Bostone a od roku 2003 v audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers.
Áno, ale to nemení nič na veci, že ste na ich vypnutie tlačili spolu s Markízou. Čo z tohto kroku máte vy?
„Prestali sa porušovať naše licenčné práva.“
Prečo je však na muške aj Česká televízia?
„Primárne sme vyzvali operátorov na nešírenie každého právne nevysporiadaného obsahu, ktorý porušuje naše licenčné práva.“
České komerčné televízie tu boli dlhodobo, no roky sa tolerovali. Čo sa stalo, že tento zvýšený tlak prišiel teraz?
„Sú tu dva dôvody. Prvý, ekonomický, je na strane českých komerčných televízií, ktoré doteraz nemohli speňažiť svoje vysielanie, teraz ho speňažujú. Druhý je právny a ten je v našom záujme, pretože tu ide o porušovanie našich licenčných práv. Ak máme pre Slovensko nakúpené práva na film a odvysiela ho iná stanica, musím vzniesť námietku, že to tak byť nemá.“
Preto požadujete aj vypnutie Českej televízie?
„Česká televízia bola v listoch uvedená na odporúčanie našich právnikov. Keď sme poukazovali na nezákonné vysielanie Primy či Novy, mohla sa ktorákoľvek z týchto televízií ohradiť, prečo nie je spomenutá aj Česká televízia. Označili sme skupinu jazykovo príbuzných staníc, ktoré nemajú u nás vysporiadané práva. Ak by sme sa usilovali o odchod Českej televízie z nášho trhu, robili by sme to iným spôsobom.“
Akým?
„Zavolal by som riaditeľovi Českej televízie, či sa môžeme stretnúť a porozprávať, za akých podmienok by sme sa dohodli na odchode zo Slovenska. To som nikdy neurobil.“

Nejde vám teda primárne o Českú televíziu?
„Ani nám nikdy nešlo. Samozrejme, prekážajú nám niektoré veci. No od úplného začiatku komunikácie sme sa snažili o zamedzenie vysielania nelegálneho obsahu českých komerčných staníc.“
Znamená to, že nebudete pristupovať k súdnym sporom s operátormi? Napríklad Slovak Telekom už povedal, že má s Českou televíziou podpísanú zmluvu.
„Nenamietame, ak majú operátori dohodu s Českou televíziou. Nemôžeme sa na operátora obracať, aby televíziu stiahol z programu. Sme ale prekvapení, že Česká televízia tieto dohody uzatvára. My sme napríklad žiadnemu českému operátorovi nikdy nedali súhlas na šírenie Joj.
Na druhej strane chápem, že každá krajina chce šíriť svoju kultúru do zahraničia napríklad aj prostredníctvom svojej verejnoprávnej televízie. V tom prípade sa ale, aby nedošlo k porušovaniu licenčných práv domácich televízií, vytvorí medzinárodný stream. Napríklad Rai Uno (talianska verejno-právna televízia, pozn. red.) má medzinárodné vysielanie, ktoré poskytuje iným krajinám. Ak je v programe film alebo šou, ktorú pre zahraničie nemajú vysporiadanú, vysielajú čiernu obrazovku.“
Nebola to cesta aj pri českých komerčných televíziách?
„Áno, veď to v podstate urobili, len namiesto čiernej obrazovky ponúkli svoju pôvodnú tvorbu.“