LONDÝN / BRUSEL. Britskí zákazníci sa možno budú musieť vyrovnávať s priemerným 22-percentným clom na potraviny dovezené z Európskej únie, ak sa Londýnu nepodarí uzatvoriť obchodnú dohodu s Bruselom, než Británia o dva roky vystúpi z Únie, varujú maloobchodníci.
Takmer 80 percent potravín dovezených do Británie pochádza z členských štátov Únie a ak Británia s Úniou neuzavrú obchodnú dohodu, ich obchodné vzťahy budú regulované podľa pravidiel Medzinárodnej obchodnej organizácie (WTO).

Rast cien
"Takýto scenár by viedol k tlaku na zvýšenie spotrebiteľských cien potravín," uviedol zväz britského maloobchodu British Retail Consortium (BRC), ktorý zastupuje veľké supermarkety a ďalšie obchody.
Ceny potravín aj tak rastú najrýchlejšie za približne tri roky. Dôvodom je oslabenie libry v dôsledku júnového hlasovania za brexit.
Pokles dopytu spôsobený nárastom inflácie je hlavným dôvodom, prečo experti počítajú v tomto roku so spomalením britskej ekonomiky.

Clá na potraviny
Británia ročne dovezie z krajín Únie potraviny v celkovej hodnote 20 miliárd libier (23,83 miliardy eur), za ktoré aktuálne ako člen Únie nemusí platiť clo.
Po opustení Únie však začnú platiť pravidlá WTO, ak Británia s Bruselom neuzavrie obchodnú dohodu.
V prípade talianskej mozzarelly by clo vyskočilo na 46 percent, na 40 percent v prípade na bežných tovarov, ako je hovädzie z Írska alebo tradičný írsky syr čedar, na 40 percent a v prípade holandských paradajok na 21 percent. BRC odhaduje, že priemerné clo na potraviny by dosiahlo 22 percent.
Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že v priebehu dvoch rokov chce s Úniou dosiahnuť komplexnú obchodnú dohodu.
Mayová ohlásila predčasné voľby na začiatok júna, ktoré majú posilniť jej mandát pri rokovaniach o vystúpení z Únie.
Upozornila však na to, že Británia môže z EÚ vystúpiť aj bez obchodnej dohody, ak Brusel neponúkne Londýnu dobré podmienky.ni