Veď nás učia cudzie reči, mnohí z nás sa u nich pravidelne stravujú, kupujú od nich orientálne korenie a iné špeciality, nechajú sa masírovať, dávajú si urobiť nechtový dizajn.
Ak by ste v Bratislave hľadali multikultúrny priestor, ktorý zahŕňa aj kulinárstvo, tak ho nájdete v Starom Meste. Stačí sa vydať z Amerického námestia po koniec Obchodnej ulice, čo je zhruba kilometer.
Ponuka je tu od orientálnych potravín cez francúzske vína až po možnosti ako kebab, pizza, zdravá strava z Česka, nechýba ani McDonald’s, ázijské reštaurácie, vietnamské všeličo od okuliarov po kufre, dánske domáce a iné potreby, iránsky obchod s rozličným tovarom, ale najmä koreninami.
„Každý tretí cudzinec s povoleným pobytom na Slovensku žije v Bratislave a okolí,“ hovorí Zuzana Vatráľová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Bratislava je tolerantnejšia, možno aj preto, že tu vždy popri sebe žili tzv. Prešpuráci, z ktorých jeden bol Maďar, druhý Rakúšan, tretí Slovák.
Všetci si navzájom rozumeli, dokonca aj tomu, kto hovoril jidiš. Pokiaľ ide o u nás žijúcich príslušníkov cudzích entít, treba zrejme spomenúť tých, čo k nám prišli študovať alebo pracovať ešte za socializmu.
Mnohí sa „zaláskovali“, oženili sa a narodili sa im u nás deti, ktoré majú slovenské občianstvo, a rozhodli sa zostať. To sú napríklad Rusi, Vietnamci, Egypťania či Iránci. Sú to lekári, ekonómovia, biológovia, veterinári – nuž podľa toho, aký odbor študovali a či štúdium brali vážne. Viacerí z nich sú mediálne známi. Profit sa pozrel na tých, s ktorými sa môžeme stretnúť takpovediac denne.