BRATISLAVA. Na nitrianskom pódiu, pred tisíckami ľudí a v dobrej nálade predstavil premiér Robert Fico zo Smeru šesť zmien, ktoré chystá v Zákonníku práce. Vybral si na to symbolický dátum prvý máj, Sviatok práce.
Novinky sa dotknú státisícov ľudí, ktorí pracujú počas sviatkov, sobôt a nedieľ, ale aj tých, ktorí prácu ešte nemajú a chcú sa za ňou presťahovať. Premiér chce, aby pocítili dobré výsledky, ktoré Slovensko podľa neho dosahuje. Odkedy začnú platiť zmeny, nie je jasné, Fico to nepovedal.

1. Ochrana našich ľudí
Do Zákonníka práce sa má dostať zákaz sociálneho dumpingu. Fico tvrdí, že ak si firmy zoženú zamestnancov v zahraničí a dovezú ich k nám, nesmú im dať nižšie mzdy a horšie pracovné podmienky ako domácim. Slováci by inak boli z firiem vytláčaní, povedal.
„Nech sa páči, páni zamestnávatelia, ak potrebujete niekoho doviezť, musí tento človek pracovať za rovnakých podmienok,“ vyhlásil Fico.
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský však požiadavke úplne nerozumie. Hovorí, že aj dnes platia pre cudzincov rovnaké pravidlá ako pre domácich, pretože vychádzajú z toho istého Zákonníka práce.
2. Prudší rast minimálnej mzdy
Už v budúcom roku by sa minimálna mzda mala priblížiť 500 eurám a v roku 2019 by túto hranicu mala prekročiť, sľúbil Fico. Tento rok je to 435 eur mesačne, vlani dosahovala 405 eur.
“Minimálna mzda sa určuje vyslovene politicky, čo nie je dobré.
„
„Je našou úlohou urobiť všetko pre to, aby sa Slovensko z hľadiska životnej úrovne približovalo ku krajinám, ktoré dnes v Európskej únii považujeme za vyspelé,“ vyhlásil.
Kremský súhlasí, že ak sa krajine darí a rastú priemerné platy, mala by sa zvyšovať aj minimálna mzda. Prekáža mu spôsob, akým ju vláda zvyšuje.
„Nestanovuje sa žiadnym vzorcom, výpočtom, neodvíja sa od priemernej mzdy, inflácie či produktivity práce. Určuje sa vyslovene politicky,“ komentuje Kremský.
Okrem toho, prudký rast minimálnej mzdy môže ľuďom v ekonomicky slabších regiónoch ešte viac uškodiť a pomáhať čiernej práci.
„Spravodlivejšie by bolo, ak by sa minimálna mzda neurčovala plošne, ale regionálne a podľa odvetví. Tým by sme dosiahli, že v Bratislave by nebola rovnaká ako v Prešove,“ hovorí Kremský.
3. Viac za nočnú prácu
Keďže v porovnaní so zvyškom Únie pracuje na Slovensku priveľa ľudí v noci, až 240-tisíc, Fico navrhuje vyššie príplatky za nočnú prácu.