BRATISLAVA. Zobrali si pôžičku, no nedokázali ju splácať. Prišla jedna upomienka, potom druhá a následne sa im ozval exekútor. Takýchto dlžníkov sú na Slovensku tisíce. Proti niektorým dlžníkom sa vedie dokonca niekoľko exekúcií.
Aj preto je na súdoch v súčasnosti podľa premiéra Roberta Fica približne 3,7 milióna exekúcií.
Koalícia uvažuje, že by problém nateraz mohla vyriešiť takzvaná exekučná amnestia. Potvrdil to po rokovaní troch vládnych strán aj predseda Mosta-Hídu Béla Bugár, keď povedal, že "v budúcnosti by v určitých prípadoch mohlo dôjsť k exekučnej amnestii".
Amnestie na exekúcie vyskúšali aj v Chorvátsku
Práve veľký počet exekúcií môže podľa Fica za to, že približne 40-tisíc ľudí nechce ísť pracovať a radšej ostávajú na úradoch práce. "Neoplatí sa im začať pracovať, pretože ak by začali, exekútor by im skočil na krk," tvrdí Fico.
Podľa kuloárnych informácií vraj za nápadom stojí samotná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá by takto chcela uvoľniť súdy od starých konaní, aby mali viac času na aktuálne súdne konania.
Ministerstvo na otázky ohľadom nastavenia či podmienok amnestie neodpovedalo, hovorca Peter Bubla však potvrdil, že rezort sa zaoberá stavom starých exekučných vecí.
"Prešli sme si s každým súdom situáciu a sme presvedčení, že to vyžaduje jednorazové zásadné riešenie, ktoré pripravujeme. Keď bude pripravené a dohodnuté v rámci koalície, tak ho predstavíme," informoval Bubla.
Na Slovensku amnestiu na exekúcie ešte pred parlamentnými voľbami ohlasovala strana Borisa Kollára Sme rodina. Nikdy však konkrétne kritériá nepredstavila.
Exekučná amnestia nie je však žiadnym vymysleným inštitútom ani vo svete neznámym nástrojom. V roku 2015 takto dlhy odpúšťali v Chorvátsku aj v Slovinsku.
Vláda v Záhrebe docielila, že niektoré banky, mestské podniky a telefónni operátori odpustili dlhy nemajetným klientom, u ktorých by vymáhanie trvalo beztak roky. Neprikazoval im to však zákon, išlo skôr o zmluvy medzi konkrétnymi veriteľmi a štátom a následnú žiadosť dlžníka.
Amnestie sa v Chorvátsku týkali len presne vymedzenej nízkopríjmovej skupiny ľudí. Išlo o občanov, ktorí mesačne zarábali menej ako 2500 kún (v prepočte pri súčasnom kurze približne 335 eur). U párov bola hranica 1250 kún (168 eur) na osobu. Odpúšťal sa len dlh do 35-tisíc kún, teda približne 4698 eur.
Ak človek spĺňal podmienky, mohol štát požiadať o amnestiu a podpísala sa dohoda. Neznamenalo to však, že sa dlžníkovi odpustil celý dlh. Naďalej musel splatiť istinu úverov, no zvyšnú časť dlhu, ktorá narástla pri exekúcii, zaňho zaplatil štát. Chorvátska vláda takto pomohla približne 30 tisícom ľudí.
Podobný model potom použilo aj Slovinsko.
Penále sa dlžníkom za istých okolností v minulosti odpúšťali aj na Slovensku, keď Sociálna poisťovňa opakovane vyhlásila takzvaný generálny pardon. Naposledy to bolo v roku 2010.

Nové exekúcie majú už iné pravidlá
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý sa obáva, že ani exekučná amnestia by problém nemusela nadlho vyriešiť. Je tu totiž riziko, že sa počet dlžníkov neschopných splácať svoje záväzky zase zvýši.
Upozornila na to aj Národná banka Slovenska, ktorá hovorí o novej zadlžovacej bubline spôsobenej poskytovaním obrovského množstva spotrebných úverov.
Spotrebné úvery prudko rastú - najrýchlejšie v celej eurozóne. Na rozdiel od úverov na bývanie však pri spotrebných úveroch rastie ich nesplácanie. NBS však nemá dostatočné nástroje na obmedzenie poskytovania spotrebných úverov.
"Najprv boli obmedzené nebankovky, ale vidíme, že aj banky poskytujú úvery tam, kde by nemali," hovorí Beblavý, ktorý chce o probléme diskutovať s ministrom financií Petrom Kažimírom, so Žitňanskou a s guvernérom národnej banky.
Problém s exekúciami do budúcna by mali vyriešiť aj nové exekučné pravidlá, ktoré presadila Žitňanská a začali platiť od prvého apríla.
Vymáhanie dlhov po novom prebieha už len elektronicky, ale dlžníci bez aktivovanej schránky na Slovensko.sk si naďalej môžu s exekútorom dopisovať papierovo.
Okrem toho poplatky za exekúcie dostali strop a zaviedol sa náhodný výber exekútora. To znamená, že už sa nemôže stať, že bratislavský exekútor bude vymáhať dlhy na východnom Slovensku. Nové pravidlá platia len pre exekúcie, ktoré sa začali po 1. apríli.