BRATISLAVA. Tri roky. Aj toľko sa dnes čaká na niektoré domovy dôchodcov. Zariadenia, v ktorých ľudia vo vysokom veku dostávajú celodennú opateru, zažívajú veľký nápor – na Slovensku žije vyše milióna starobných dôchodcov, mnohí z nich majú podlomené zdravie a rodiny sa o nich nedokážu postarať.
Ktoré zariadenia im pomôžu, ako ich vybaviť, za koľko a či sa dajú nejako „oklamať“ dlhé poradovníky, zisťoval denník SME.
1. Aké sú možnosti
Pre ľudí v dôchodkovom veku, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť, sú určené najmä zariadenia pre seniorov (po starom sa volajú domovy dôchodcov) a špecializované zariadenia.
Domovy dôchodcov prijímajú ľudí s aspoň štvrtým stupňom odkázanosti, ponúkajú ubytovanie, stravu, ošetrovanie, neustálu pomoc pri rôznych činnostiach, poradenstvo či záujmové aktivity.

Do špecializovaných zariadení chodia ľudia, ktorí majú vyšší, aspoň piaty stupeň odkázanosti a trpia Parkinsonovou, Alzheimerovou chorobou, sklerózou multiplex či vážnymi demenciami. Služby sú rovnaké ako v domovoch dôchodcov.
Kedysi bývali seniori aj v domovoch sociálnych služieb, tie sú dnes však určené skôr pre mladších ľudí, ktorí ešte nie sú v penzii.
Kto chce umiestniť svojho rodiča do domova, mal by si najprv zistiť, kto tento domov zriaďuje. Podľa toho bude neskôr podávať žiadosť. Zariadenia pre seniorov väčšinou zriaďujú mestá, obce a súkromníci, špecializované zariadenia kraje a súkromníci.
Rozdiel medzi nimi je v cenách a často aj kvalite, súkromné domovy sú drahšie, ale väčšinou domáckejšie, pre menej ľudí a s lepším prístupom. Ale nemusí to byť pravidlom.
2. Kde začať
Najprv treba ísť za zriaďovateľom, na mestský úrad či do sídla kraja a vypísať tam žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu. Túto žiadosť môžu podpísať aj príbuzní, lekár by však neskôr mal potvrdiť, že sa dôchodca nedokáže podpísať sám.
Už do žiadosti treba napísať, o akú sociálnu službu má človek záujem, či o zariadenie pre seniorov, alebo špecializované zariadenie.
“Ľudia majú rôzne kritériá, preto im naši pracovníci zvyknú odporúčať, aby zariadenie, o ktoré majú záujem, najprv navštívili.
„
K žiadosti sa prikladá aj lekárska správa, ktorá nesmie byť staršia ako šesť mesiacov. Lekár by mal zhodnotiť nielen fyzický, ale aj duševný stav človeka, či sa vie o seba postarať, či je samostatný, či sa vie sám obliecť, či rozlišuje osoby a množstvo ďalších vecí.
Po odoslaní žiadosti a lekárskeho nálezu má zriaďovateľ 30 dní, aby rozhodol. Za ten čas príde k dôchodcovi ešte sociálny pracovník, ktorý posúdi, v akých podmienkach žije a s čím potrebuje pomáhať.
Až potom človek dostane rozhodnutie, či je odkázaný na sociálnu službu a ak áno, na ktorú. Ak by mal nižší stupeň odkázanosti, ako sa do domova vyžaduje, nesmel by tam ísť a odporučili by mu iné možnosti. Napríklad opatrovateľku.
Znamená to, že dôchodca, ktorý nemá vážne zdravotné komplikácie a vie sa o seba postarať, sa môže ubytovať len v súkromnom domove a za plnú sumu. Nakoľko nemá potrebný stupeň odkázanosti, od štátu nezíska žiadnu dotáciu a všetko si hradí sám.
3. Vyberať – ale ako?
S rozhodnutím môže ísť dôchodca alebo jeho príbuzný do konkrétneho domova, kde chce bývať. Tam podpíše zmluvu alebo si ho poznačia do poradovníka.