BRATISLAVA. Keď v roku 2012 uviedla spoločnosť Pepsi na japonský trh „zdravú limonádu“ Pepsi Special, americký týždenník Time si vtedy položil otázku, či nejde o oxymoron. Nápoj plný kyselín a umelých sladidiel má ďaleko od zdravej výživy.
Výrobcovia sú pod tlakom, ktorý ich núti k experimentom. Predaj sladených nápojov už niekoľko rokov robí starosti celému biznisu.
Časť spotrebiteľov čoraz viac dbá na zdravé stravovanie, proti výrobcom sladených nápojov navyše bojujú politici aj rôzne organizácie.
Producenti tekutých sladkostí sa na to snažia zareagovať zdravšími alebo aspoň nízkokalorickými alternatívami.
Zdravá Cola
Americký výrobca nealkoholických nápojov Coca-Cola najnovšie prichádza s vlastným nápojom, ktorý má nielenže nízku energetickú hodnotu, ale dokonca vraj priaznivo pôsobí na zdravie spotrebiteľa.
Coca-Cola Plus neobsahuje cukor, nemá kalórie a v každej fľaši sa nachádza päť gramov dextrínu, ktorý sa využíva ako náhrada vlákniny.
Spoločnosť v tlačovej správe tvrdí, že každodenné pitie nápoja má pomôcť potlačiť vstrebávanie tukov a znížiť hladinu triglyceridov v krvi po jedle. Ich veľké množstvo v krvnom obehu zvyšuje napríklad riziko srdcovocievnych chorôb.
Výskumom a vývojom nápoja strávila spoločnosť podľa portálu Business Insider viac ako desať rokov.
Nápojový gigant stavil rovnako ako pred rokmi Pepsi na japonský trh, ktorý je považovaný za domov funkčných potravín. Ich konzumácia má podporiť lepšiu činnosť organizmu.
Funkčné potraviny sú vo svete, v ktorom kladú ľudia čoraz väčší dôraz na zdravý životný štýl, stále populárnejšie a výrobcovia sa im usilujú ponúknuť alternatívu.
V starnúcej japonskej populácii má osloviť ľudí, ktorí sa snažia stravovať zdravo, predovšetkým spotrebiteľov nad štyridsať rokov.
Loading
...
Pochybnosti
Nápoje obsahujúce vlákninu nie sú žiadnou novinkou. Spoločnosť Pepsi v roku 2012 uviedla na japonský trh spomínanú Pepsi Special, ktorá rovnako ako „biela Cola“ obsahovala určité množstvo vlákniny.
Podobne ako pred piatimi rokmi, aj teraz mnohí ľudia pochybujú o priaznivých účinkoch týchto výrobkov na zdravie.
Walter Willett, odborník na výživu z Harvardu, pre americký Time povedal, že kým výrobcovia nepredložia výsledky kontrolných štúdií o účinnosti ich produktov, sú ich tvrdenia zavádzajúce.
Rovnako aj odborníčka na výživu Miriam E. Nelsonová, ktorú nedávno oslovil Huffington Post, tvrdí, že o priaznivých účinkoch nápojov s vlákninou zatiaľ neexistujú dôkazy.
Nelsonová vidí problém najmä v tom, že spoločnosti sa často snažia o svojich produktoch vytvoriť pozitívny obraz, aj keď žiadny preukázateľný efekt na zdravie nemajú.
Ak ľudia chcú, aby ich strava obsahovala viac vlákniny, odporúča im jesť častejšie ovocie a zeleninu.