PRAHA, BRATISLAVA. Známy výrobca obuvi spoločnosť Rebook plánuje vyrábať ekologickejšie topánky. Oproti tým terajším majú byť biologicky rozložiteľné, napísali české Hospodářske noviny (HN).
Textílie a ich ďalšie časti, ktorá sa vyrábajú na báze ropy, má nahradiť kukurica a bavlna. Prvých 500 topánok firma plánuje uviesť na trh ešte tento rok.
Obuv, ktorú si zákazník následne kúpi, bude možné kompostovať. Znamená to, že Rebook ich vloží do pôdy, v ktorej vypestuje materiál pre výrobu ďalších topánok.
Textílie totiž budú z organickej bavlny, podošva zo špeciálneho materiálu susterra propandiol, ktorého základnou surovinou bude priemyselná kukurica.
Na projekte s tímom Reebok Future spolupracuje spoločnosť DuPont Tate & Lylo Bio Products. Spoločnosť je napríklad podľa HN známa tým, že v minulosti vyvinula a patentovala si široko užívaný teflón.
„Ide o prvý krok našej širšej iniciatívy. Princípom je použitie surovín, ktoré môžeme pestovať a sú obnoviteľné. Zaoberáme sa tiež tým, čo s topánkami, ktoré následne doslúžia,“ citovali HN riaditeľa Reebok Future Billa McInnisa.

Rebook je dcérskou spoločnosť koncernu Adidas, ktorý má podobný program. Tiež v ňom experimentuje s ekologickými materiálmi.
Model Biosteel, ktorý už je na trhu, má rozložiteľnú vrchnú vrstvu z hodvábu. Vytvorili ho z umelo vytvorených proteínov.
Na skládkach podľa americkej environmentálnej agentúry EPA končí takmer 60 percent všetkých vyrobených textílií.
Asi tridsať percent sa spáli a použije ako druhotný zdroj energie, len desať percent sa recykluje. Rôzne odhady podľa HN hovoria, že ročne sa na svete vyrobí cez 20 miliárd párov topánok.